"CENTRUM, czyli spotkania, dialog, konsultacje i budowanie społeczeństwa obywatelskiego" to nowy projekt Fundacji Imperio przewidziany na lata 2022-2024.
Zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata2021-2030.
Założenia projektu
Centrum, czyli co?
Wychodzimy z inicjatywą spotkań służących rozwojowi lokalnych wspólnot. Zamierzamy wypracować szereg opinii i wniosków w formie rekomendacji dla samorządów, w jakich obszarach i w jaki sposób mogą poprawić jakość życia mieszkańców. Aby wskazania były trafne, zaprosimy do udziału w spotkaniach CENTRUM przedstawicieli JST, działaczy kultury i nauczycieli, przedstawicieli służb i lokalnych liderów. To oni najlepiej znają problemy własnych środowisk, i właśnie z ich pomocą będzie możliwe wskazanie najlepszych rozwiązań dla poszczególnych gmin.
Obszar działań w ramach projektu
Zasięg
Powiat słupski liczy 9 gmin: Słupsk, Ustka, Kobylnica, Smołdzino, Potęgowo, Damnica, Kępice, Główczyce, Dębnica Kaszubska. W tych miejscowościach będą organizowane spotkania, szkolenia, debaty i warsztaty. Na pierwszych spotkaniach w ramach "Centrum" porozmawiamy o kulturze regionu (sierpień - Słupsk, Miejska Biblioteka Publiczna) oraz o zmianach klimatu oraz ich wpływie na stan środowiska naturalnego na Pomorzu (wrzesień - Smołdzino, Słowiński Park Narodowy).
Eksperci
Na każde spotkanie cyklu zaproszony zostanie ekspert w danej dziedzinie - osoba znająca teren, prowadząca badania, posiadająca w swoim dorobku opracowania i publikacje w danym temacie. Spotkanie sierpniowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku poprowadzi Danuta Sroka, natomiast prelegentem wrześniowego spotkania w Smołdzinie będzie dr Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Elementem projektu będzie w każdym roku publikacja dedykowana Jednostkom Samorządu Terytorialnego. Zawierać będzie opracowania ekspertów, wypracowane wspólnie wnioski i rekomendacje dla lokalnych wspólnot. Spotkania i debaty nie są celem samym w sobie. Maja być narzędziem służącym poprawie życia lokalnych wspólnot.
A zatem wspólnie dla dobra naszego regionu!
Źródło: Fundacja Imperio