CBOS zbadał społeczną aktywność w ramach organizacji obywatelskich. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł deklarowany udział Polaków w organizacjach.
28% Polaków deklaruje, że działa społecznie w organizacji obywatelskiej. 15% deklaruje, że poświęca czas działając w jednej dziedzinie, 5% w dwóch, 8% w trzech i więcej (tu w porównaniu z badaniem sprzed 2 lat zanotowano podwojenie liczby deklarujących). Mimo, że ogólny poziom deklarowanej aktywności Polaków w organizacjach obywatelskich wzrósł o 8% to jednak trzeba zauważyć, że większość Polaków – 72% – nie działa w żadnej organizacji obywatelskiej.
Najczęściej Polacy działają w komitetach rodzicielskich, radach rodziców i innych organizacjach na rzecz szkolnictwa (taką działalność deklaruje 8%). Pracują społecznie także na rzecz sportu (działając w związkach, klubach, stowarzyszeniach) – 5,8%, w organizacjach pomagającym dzieciom (5,1%), organizacjach charytatywnych (4%) oraz ruchach religijnych i wspólnotach parafialnych (4,5%)
Ogólne zaangażowanie Polaków w pracę społeczną (czyli aktywność w organizacjach obywatelskich i/lub praca na rzecz potrzebujących lub społeczności lokalnej) wynosi obecnie wśród Polaków 36% (5% więcej niż w 2007 r.).
CBOS zauważa następującą zależność: aktywność społeczna – czyli pomoc potrzebującym lub działalność na rzecz własnego środowiska – jest w dużym stopniu uwarunkowana działalnością w formalnych organizacjach społecznych. Osoby, które deklarują działanie na rzecz społeczności lokalnej lub potrzebujących to w większości (57%) aktywni członkowie jakichś organizacji obywatelskich.
ZOBACZ:
„Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich w latach 1998-2010”, komunikat z badań CBOS, Warszawa, luty 2010
Źródło: civicpedia.ngo.pl