Centrum Badań Opinii Społecznej, w wydanym w listopadzie 2016 r. komunikacie, publikuje społeczną ocenę wykorzystywania środków europejskich.
W raporcie można przeczytać, iż 56 proc. Polaków uważa, że przy wydawaniu pieniędzy unijnych często dochodzi do nieprawidłowości takich jak korupcja, nepotyzm. Natomiast 21 proc. osób nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem, a 14 proc. nie ma na ten temat opinii.
„W jaki sposób do tej domniemanej korupcji dochodzi i ile było przypadków, w których działania korupcyjne wykazano i osądzono? Może warto by taką informację podać (…)” – napisał w komentarzu czytelnik.
Odpowiadając na wątpliwości, informujemy, że komunikat CBOS nie zawiera informacji o liczbie stwierdzonych przypadków korupcji przy dysponowaniu pieniędzmi unijnymi. Raport prezentuje opinię Polaków na ten temat.
Jednocześnie CBOS informuje, że 84 proc. Polaków jest zadowolona z członkostwa Polski w UE. Większość rodaków pozytywnie ocenia wykorzystywanie środków europejskich.
Środki z Funduszu Spójności przeznaczone są dla państw członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca (PKB) wynosi mniej niż 90 proc. średniej unijnej - 15 państw, w tym Polska. W ramach polityki spójności w okresie programowania 2014-2020 dostępne będą 352 mld euro. Polsce przyznano 22 proc. z tej kwoty, tym samym nasz kraj staje się największym beneficjentem tych programów w Europie. mm/Serwis Samorządowy PAP
Źródło: Serwis Samorządowy PAP