Polacy coraz częściej wierzą w skuteczność wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności, choć jednocześnie od kilku lat spada gotowość Polaków do współdziałania.
58% badanych deklaruje, że zna osobę spoza swojej rodziny, której byłoby gotowych pożyczyć wartościową rzecz (38% nie zna żadnej takiej osoby), 42% deklaruje, że zna osobę, której gotowi byliby pomagać w dobrowolnej i nieodpłatnej pracy na rzecz potrzebujących, środowiska, osiedla, wsi lub miasta (53% nie zna takiej osoby), 39% zna osobę, z którą byłoby gotowych wspólnie prowadzić działalność gospodarczą (54% nie zna żadnej takiej osoby), 37% zna osobę, której byliby gotowi pomóc w zostaniu radnym lub posłem (59% nie zna nikogo takiego).
CBOS zauważa wzrost osób, które deklarują, że nie znają żadnej osoby, której mogliby pomagać w pracy na rzecz potrzebujących i społeczności lokalnej (53% w stosunku do 40% w 2004 r.), a także wzrost osób w ogóle tym nie zainteresowanych. Jednocześnie z badań wynika, że wzrosła liczba Polaków angażujących się społecznie w ramach organizacji. Może to oznaczać, że w Polsce nasila się przekonanie, że pomocą potrzebującym i pracą na rzecz lokalnej społeczności powinny się zajmować odpowiednie organizacje, a nie indywidualne osoby.
Jak wynika z badań CBOS, gotowość do współpracy jest wyższa u osób, które kiedykolwiek prowadziły jakąkolwiek formę działalności społecznej.
Wysoki poziom wiary Polaków w sens wspólnego działania oznaczać może, jak podsumowuje raport CBOS, że możliwości rozwoju społeczeństwa obywatelskiego są w Polsce duże i wciąż niewykorzystane.
Źródło: civicpedia.ngo.pl