Według ostatnich badań CBOS-u, Polacy bardzo pozytywnie oceniają działalność samorządów, które kończą kadencję. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nadchodzące wybory lokalne: udział w nich zadeklarowało aż 71% respondentów.
We wrześniu CBOS znów zapytał Polaków o nadchodzące wybory samorządowe (poprzednie badanie, w których CBOS pytał m.in. o deklarowany udział w wyborach, miało miejsce w sierpniu). W tym badaniu CBOS zapytał Polaków o rangę, jaką dla nich mają wybory samorządowe, zainteresowanie nimi oraz znajomość kandydatów.
Wybory lokalne – bardzo ważna sprawa
Duże zainteresowanie wyborami
Deklarowanie uczestnictwo – masowe
Gotowość do udziału w wyborach samorządowych jest wyższa wśród osób, które są przekonane, że mają wpływ na sprawy swojego miasta czy gminy oraz wśród osób, które pozytywnie oceniają bilans 20-lecia funkcjonowania samorządności w Polsce.
Znajomość kandydatów – na razie mała
Na 2 miesiące przed wyborami większość respondentów (66%) nie znała jeszcze kandydata (na wójta, burmistrza, prezydenta), ale gdy było wykonywane to badanie nie był znany nawet jeszcze dokładny termin tych wyborów, a więc i większość kandydatów mogła nie być znana.
Ocena ostatnich 4 lat – doskonała
78% badanych oceniło, że w ciągu ostatnich 20 lat sytuacja w ich miejscowości uległa poprawie (tylko 5% miało przeciwne zdanie).
Sprawy, które wymagają poprawy to eg respondentów:
- zła sytuacja na lokalnym rynku pracy (wymieniło ją 50% badanych)
- niezadowalający stan dróg (49%)
- zła sytuacja w służbie zdrowia (42%)
61% badanych uważałało, że w ciągu mijającej kadencji sytuacja w ich gminie poprawiła się, 5% było zdania, że się pogorszyła, 30% uważało, że sytuacja nie zmieniła się.
Trzy czwarte (74%) uważało, że ich gmina lub miejscowość wygląda lepiej niż 4 lata temu, 59% pozytywnie oceniło stan czystości ulic i miejsc publicznych, ponad połowa (55%) była zadowolona z inwestycji remontowych budynków użyteczności publicznej. Około połowa respondentów zauważała dobre wykorzystanie funduszy unijnych (53%) i zadawalający stan dróg (49%), dobre funkcjonowanie instytucji kulturalnych (46%) oraz atrakcyjność turystyczną gminy czy miejscowości (45%). Najbardziej krytycznie badani ocenili sytuację w służbie zdrowia (27% uważało, że się pogorszyła), stan dróg (24%) i komunikację z innymi miejscowościami (25%).
Choć Polacy tak pozytywnie ocenili władze samorządowe, to jednak nie wszyscy byli przekonani, że reprezentują one interesy wszystkich mieszkańców gminy (uważało tak jedynie 34%). Po 25% respondentów wyraziło opinie, że władze lokalne reprezentują interesy swojej partii lub swoje własne, 21% – interesy ludzi, którzy na nich głosowali, 14% – interesy znajomych i kolegów.
Należy podkreślić, że ocena władz samorządowych kończących kadencję w 2010 r. jest wyraźnie lepsza niż oceny władz ustępujących w 2002 i 1998 r.
Całość raportów: