Społecznicy stanowili w minionym roku dwie piąte ogółu dorosłych obywateli, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w 2009 r. Jest to najwyższy wskaźnik od 2001 r. – wynika z badań opublikowanych przez CBOS.
W ubiegłym roku co ósmy dorosły Polak (13 proc.) angażował się społecznie w pracę zarówno na rzecz swojej społeczności, jak i organizacji obywatelskich. 7 proc. obywateli działało jedynie w środowisku lokalnym, a 19 proc. - wyłącznie w organizacjach obywatelskich. W sumie społecznicy stanowili w minionym roku dwie piąte ogółu dorosłych obywateli - 39 proc., czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w 2009 r. Jest to najwyższy wskaźnik od 2001 r.
Polacy najczęściej poświęcali swój czas na pracę społeczną w komitetach rodzicielskich, radach rodziców, fundacjach szkolnych i uczelnianych oraz w innych organizacjach działających na rzecz szkolnictwa i oświaty. Aktywne członkostwo w nich deklaruje 6,9 proc. Polaków. 5,6 proc. z nas jest aktywnymi członkami jakiejś organizacji charytatywnej, która pomaga dzieciom, a minimalnie mniejszą grupę (5,4 proc.) stanowią ci, którzy udzielają się w różnego rodzaju ruchach religijnych i kościelnych oraz wspólnotach parafialnych.
Z tegorocznego badania wynika, że ponad dwie trzecie dorosłych Polaków (68 proc.) nie działa w żadnej z grup społecznych o charakterze obywatelskim.
Źródło: CBOS: społecznicy stanowili w 2011 r. 39 proc. ogółu obywateli kraju, gazeta.pl, 2 lutego 2012 r.