Kurs kroju i szycia, warsztaty tworzenia biżuterii, doradztwo zawodowe i indywidualne to niektóre z działań projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Od maja do końca sierpnia 2010 dziesięć kobiet uczestniczy w działaniach mających na celu podniesienie ich aktywności zawodowej. W związku z tym zaplanowano zajęcia dotyczące m.in. aktywnego poszukiwania pracy, opracowania dokumentów aplikacyjnych czy przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. By zwiększyć szanse zatrudnienia, uczestniczki projektu dowiedzą się, jak rozwiązywać konflikty, jak radzić sobie ze stresem, jak być asertywną i wyrażać własne zdanie. Zadaniem dla całej grupy, które jednocześnie będzie wieńczyło projekt, jest organizacja pokazu mody.
O projekcie opowiada p. Sabina Grzywa, koordynatorka i pomysłodawczyni programu „Być kobietą”:
- Skąd wziął się pomysł na realizację takiego projektu?
Sabina Grzywa: - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku jest organizacją działającą na terenie gminy od lutego 2006 r. Wnioski płynące z dotychczasowych doświadczeń dały nam w miarę pełny obraz potrzeb mieszkanek gminy i uświadomiły, jak wiele jest do zrobienia na polu ich aktywności zawodowej i społecznej. Gmina Osiek jest wiejską gminą rolniczą. Aktywni zawodowo i społecznie są przede wszystkim mężczyźni, kobiety zaś zajmują się głównie domem i dziećmi. Efektem tego jest "zasiedzenie" kobiet w domach, brak ambicji w zakresie rozwoju aktywności zawodowej i społecznej. Projekt ma na celu udzielenie wielostronnego wsparcia grupie 10 mieszkanek gminy Osiek, prowadzącego do podniesienia ich statusu społecznego i zawodowego.
- Jednym z działań jest kurs kroju i szycia. Dlaczego zdecydowali się Państwo przeprowadzić akurat taki kurs zawodowy?
- W Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu często pojawiają się oferty pracy dla krawcowych - krojczych. W okolicach naszej gminy znajdują się także Zakłady Dziewiarskie itp. oferujące zatrudnienie. Dlatego właśnie kurs kroju i szycia jest jednym z wielu działań przewidzianych w projekcie. Obejmuje on 120 godzin szkoleniowych w okresie od czerwca do lipca 2010 r. Dodatkowo panie biorą udział w warsztatach tworzenia biżuterii, w warsztatach wizażu i stylizacji, w zajęciach z doradcą zawodowym (doradztwo indywidualne i grupowe), z psychologiem. Zaplanowano również spotkanie z choreografem (nauka wdzięku i gracji, poruszanie się po scenie, na wybiegu i na co dzień, praca nad sylwetką, mimiką, spojrzeniem, zasady elegancji, techniki pokonywania barier strachu, nauka wewnętrznego optymizmu itp.). Uczestniczki wezmą także udział w zajęciach ze stylistą i z projektantem mody. Przewidziano również wyjazd do teatru do Krakowa.
- Czy planują Państwo monitorować przyszłą ścieżkę zawodową uczestniczek projektu?
- Uczestniczki projektu „Być kobietą” zamieszkują teren naszej gminy. Członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Osieku spotykają je na co dzień. Każdego z nas interesuje, jak panie radzą sobie w życiu społecznym i zawodowym. Z racji tego, że zadanie trwa tylko 4 miesiące nie jesteśmy w stanie monitorować dokładnie przyszłych ścieżek zawodowych beneficjentek. Jednak nawiązały one między sobą bliskie relacje i uważamy, że jest to dobry punkt wyjścia do stworzenia struktury wzajemnego wsparcia na przyszłość - grup samopomocowych kobiet.
Projekt jest finansowany w ramach programu PO KL (działanie 7.3 – Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji).
Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku