Bułgarscy posłowie mają nadzieję, że półroczna prezydencja ich kraju Radzie UE przyczyni się do przyspieszenia prac nad wspólnymi inicjatywami i postępu na Bałkanach Zachodnich.
Program prezydencji bułgarskiej
Sofia deklaruje, że będzie dążyć do konsensusu między państwami członkowskimi w kwestiach takich jak bezpieczeństwo i migracja oraz działać na rzecz poprawy konkurencyjności Europy oraz wzmocnienia spójności i solidarności w dyskusjach na temat przyszłego długoterminowego budżetu i reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Bułgaria chce także dążyć do wzmocnienia perspektywy integracji europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich.
Premier Bułgarii Bojko Borisow przedstawił priorytey bułgarskiej prezydencji na sesji plenarnej 17 stycznia 2018 r.
Opinie bułgarskich europosłów
Prezydencja w Radzie
W skład Rady UE wchodzą ministrowie ze wszystkich krajów UE, w zależności od omawianego obszaru polityki. W ramach Rady UE ministrowie spotykają się, aby omawiać, zmieniać i przyjmować akty prawne oraz koordynować politykę. Wraz z Parlamentem Europejskim Rada jest głównym organem decyzyjnym UE.
Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.
Źródło: Parlament Europejski