18 września, w sobotę, kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Zamojskiej Grze Miejskiej. I misja gry odbyła się pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu”. Drużyny walczyły o cenne nagrody wykazując się wiedzą dotyczącą Miasta Idealnego - Zamościa. Zwycięzcą gry został Quand Team, drugie miejsce zdobyła drużyna pn. "Traperzy z Roztocza", trzecie miejsce należało do 3X. Imprezę uświetniły pokazy Zamojskiego Bractwa Rycerskiego.
Na ten jeden dzień Zamość stał się wielką planszą do gry, po której poruszali się zawodnicy szukający wskazówek oraz rozwiązujący zagadki. Pytania czekające na zawodników związane były z historią Zamościa, z początkami jego istnienia oraz z rodzącym się zamojskim przemysłem, czyli Zamojską Podstrefą Ekonomiczną. Wyznaczona trasa wiodła zawodników m.in. przez następujące punkty: Pałac Zamoyskich, Arsenał, Kolegiatę, dawne Seminarium Duchowne – obecną Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu, park miejski, Dom Centralny, „Starą Elektrownię”, wieżę ciśnień, nadszaniec, Muzeum Zamojskie.
Drużyna, która perfekcyjnie odpowiedziała na wszystkie pytania to Quand Team w składzie: Wojciech Łosiewicz, Michał Fedczyszyn oraz Bartosz Kudlicki.
Drugie miejsce zajęli „Traperzy z Roztocza” - Katarzyna Szewczuk, Anna Sahalińska i Paulina Krupa, a na trzecim uplasowała się grupa „3X” w składzie: Robert Sak, Tomasz Kowalczuk i Michał Szubtarski. Zostały przyznane również nagrody specjalne dla drużyny MaDiMa5, która jako jedyna wiedziała ile dzwonów jest w dzwonnicy oraz dla drużyny, która w najkrótszym czasie pokonała trasę, choć zabrakło jej jednego punktu do zwycięstwa. Drużyna ta to „Traperzy z Roztocza”.
Zwycięska drużyna otrzymała buławę hetmańską oraz cenne nagrody rzeczowe.
W czasie trwania gry przybyłym widzom czas umilały pokazy Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. Patronat honorowy nad I edycją Zamojskiej Gry Miejskiej objęła Eurodeputowana prof. Lena Kolarska-Bobińska, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Grę zorganizowało zamojskie Stowarzyszenie "Projekt-Europa” Urząd Miasta Zamość oraz ZHP Hufiec im. Dzieci Zamojszczyzny. Wsparcie organizatorom okazało Zamojskie Bractwo Rycerskie, Centrum Szkół Mundurowych, Centrum Szkół Technicznych, księgarnia Efemeros, ZDK, Muzeum Zamojskie oraz Arsenał.
Przedsięwzięcie wsparła finansowo zamojska spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.
Źródło: Barbara Kolbus, Stowarzyszenie "Projekt-Europa"