Budżet pokazuje, że biura i dzielnice poważnie myślą o zlecaniu zadań NGO
KOLANKIEWICZ: Jestem bardzo zadowolona z uchwalonego właśnie budżetu m.st. Warszawy na 2018 rok dla NGO. Zgodnie z dokumentami strategicznymi kwotę 157,9 mln złotych przeznaczanych na tzw. „projekty” mieliśmy osiągnąć w 2020 roku. A tymczasem stało się to już teraz!
Jestem bardzo zadowolona z tego budżetu i naprawdę mam konkretny powód. W Programie Rozwoju Współpracy, w którym zawarte są wytyczne dotyczące relacji Urzędu z NGO, w celu 1. wpisany jest wskaźnik „Wzrost wartości zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe w ramach otwartych konkursów ofert i małych grantów co najmniej o 5% rocznie”. Jego początkowa wartość (podana w Programie Rozwoju Współpracy, uchwalonego w 2015 roku – przyp. red.) wynosiła 112,2 mln i miała wzrastać o 5% rok do roku. Końcową kwotę 157,9 mln złotych przeznaczanych na tzw. potocznie „projekty” mieliśmy osiągnąć w 2020 roku. A tymczasem stało się to już teraz! To pokazuje, jak poważnie niektóre biura i dzielnice myślą o zlecaniu zadań organizacjom pozarządowym. I należy podkreślić, że zdecydowanej większości biur i dzielnic udało się ogłosić konkursy w terminie. Bardzo mnie to cieszy.
W 2018 r. planujemy jako Urząd wydać na konkursy dotacyjne i małe granty ok. 165 mln złotych. Największą wartość – liczbowo – będą miały zadania realizowane we współpracy z Biurem Projektów i Polityki Społecznej, które mocno postawiło na współpracę z NGO. Oczywiście nie tylko wartość konkursów się liczy, istotna jest też ich unikalność. Dobry przykład to Biuro Konserwatora Zabytków – ich konkursy dotacyjne nie imponują może kwotą, tylko jakością – z tego co wiem, są wyjątkiem na tle innych samorządów.
Masz zdanie na temat pozarządowego życia Warszawy lub innych warszawskich spraw? Czekamy na Wasze komentarze i opinie (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: redakcja@portal.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23