Do 22 marca trwa drugi krok budżetu partycypacyjnego - dyskusje o złożonych projektach. To jeden z kluczowych etapów budżetu partycypacyjnego, podczas którego projekty można zmieniać, ulepszać i łączyć.
Po zakończeniu
dyskusji autorzy będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, zmieniać i udoskonalić swój projekt, żeby był on jeszcze lepszy i lepiej odpowiadał na potrzeby warszawiaków. W każdym obszarze, w którym można było zgłaszać projekty, odbędzie się spotkanie mieszkańców z autorami projektów. Dyskusje będzie można też prowadzić w Internecie
na forum. Terminy spotkań dyskusyjnych z autorami projektów dostępne są
na stronie.
Przed spotkaniem dyskusyjnym warto zapoznać się z
poradnikiem "Podstawy efektywnych wystąpień publicznych" przygotowanym specjalnie dla projektodawców przez Fundację „Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia” w ramach konkursu ofert na moderacje spotkań dyskusyjnych. Powstał on z myślą o mieszkańcach Warszawy, którzy zgłosili projekty i którzy w trakcie tego procesu będą prezentować je innym warszawiakom, starając się zdobyć ich poparcie dla swoich propozycji. Poradnik podpowiada m.in. jak zaplanować wystąpienie i jak poradzić sobie z niewielką ilością czasu, którą mamy na takich spotkaniach na zainteresowanie słuchaczy.
Głosowanie na projekty odbędzie się w drugiej połowie czerwca, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.
Mieszkańcy Warszawy złożyli 2326 projektów do budżetu partycypacyjnego! Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – aż 323. Na drugim miejscu jest Wawer, na trzecim Wola, zaraz za nimi Bielany i Śródmieście. Na projekty zaproponowane przez mieszkańców stolicy w drugiej edycji budżetu jest ponad 51 milionów złotych - to prawie dwa razy więcej niż rok temu. Warszawiacy uczestnicząc w budżecie partycypacyjnym mogą bezpośrednio decydować o publicznych wydatkach, zmienić miasto, swoją dzielnicę, najbliższą okolicę.