Coraz więcej miast w Polsce wprowadza u siebie budżet obywatelski, dzięki czemu mieszkańcy zyskują możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co ma zostać przeznaczona część środków z miejskiego budżetu. Budżet obywatelski to sposób na aktywizację mieszkańców, jak również na efektywne wydawanie wspólnych pieniędzy, gdyż mieszkańcy sami wskazują, które wydatki są ich zdaniem najbardziej potrzebne.
– To świetnie, że budżet obywatelski zyskuje w Polsce na popularności – mówi dr Marcin Gerwin, politolog z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. – Jego jakość w niektórych miastach pozostawia jednak wiele do życzenia. Zdarza się na przykład, że projekty, które zgłosili mieszkańcy, są odrzucane przed głosowaniem, choć spełniają warunki formalne. A przecież podstawowym założeniem budżetu obywatelskiego jest to, że decyzja o wyborze projektów należy do mieszkańców.
Jakie kryteria minimum powinien spełniać budżet obywatelski?
- Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji wydatków.
- Pula środków wyodrębnionych na budżet obywatelski jest jednoznacznie określona.
- Projekty są, o ile jest to możliwe, precyzyjnie wycenione.
- Organizowane są debaty publiczne.
- Projekty zgłoszone przez mieszkańców nie są odrzucane przez urzędników lub radnych z powodów merytorycznych, a jedynie z przyczyn formalno-prawnych.
- O wyborze projektów decydują mieszkańcy.
- W głosowaniu mogą wziąć udział wyłącznie uprawnieni do tego mieszkańcy.
- Projekty wybrane przez mieszkańców są realizowane.
Są to jedynie kryteria minimum i organizując budżet obywatelski warto zadbać również o inne aspekty.
– Dobrą praktyką będzie zapewnienie mieszkańcom wsparcia przy opracowywaniu projektów – mówi dr Maja Grabkowska, geografka społeczna z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. – Nie każdy mieszkaniec lub mieszkanka ma doświadczenie w przygotowywaniu projektów i taka pomoc może być im potrzebna. Warto ponadto rozesłać informację o budżecie obywatelskim do wszystkich gospodarstw domowych, by dotrzeć z nią do jak największej liczby mieszkańców.
Marcin Gerwin, email: sopockainicjatywa@gmail.com
Pobierz
-
201302181257210382
844822_201302181257210382 ・38.72 kB
-
możecie podlinkować do tekstu ?
- http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/841448.html
- http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/841685.html
845283_201302191532180487 ・38.72 kB
Źródło: Sopocka Inicjatywa Rozwojowa