Budowanie Lokalnego Systemu Wsparcia wymaga zaangażowania wielu rąk do pracy, dlatego na Pradze i Targówku już pięć projektów realizowanych jest przez konsorcja organizacji pozarządowych wraz z innymi instytucjami publicznymi i niepublicznymi.
Lokalny System Wsparcia
Wydawałoby się, że w Warszawie jest wystarczająca ilość środków materialnych i działań podejmowanych z myślą, aby większości mieszkańców żyło dostatecznie dobrze. Niestety, poprzez wieloletnie zaniedbania i nieskuteczną politykę socjalną, dzielnice takie jak Praga Północ, Praga Południe oraz Targówek Fabryczny i Mieszkaniowy są obszarami, w których nadal występują zjawiska hamujące poprawny rozwój dzieci, młodzieży i dorosłych.
W celu podniesienia jakości życia mieszkańców Urząd Miasta st. Warszawy uruchomił programy rewitalizacyjne. Polegają one głównie na ukierunkowaniu środków finansowych na ożywienie społeczne i gospodarcze wybranych dzielnic.
„W Programie Rodzina element Lokalnego Systemu Wsparcia był opisany, nie był natomiast w pełni realizowany.” - mówi Tomasz Pactwa w wywiadzie z 5 czerwca 2013 roku dla serwisu ngo.pl. I dodaje „Okazało się, że w niektórych dzielnicach skuteczniejsze od pojedynczych projektów są działania współpracujących osób wywodzących się z różnych instytucji i organizacji”.
Lokalny System Wsparcia (LSW) jest całościową ofertą działań mających na celu wyrównanie szans i przeciwdziałanie marginalizacji określonych grup społecznych z dzielnic objętych procesem rewitalizacji, w tym przypadku Pragi Północ, Pragi Południe oraz Targówka Mieszkaniowego i Fabrycznego.
Głównym założeniem tych projektów jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat oraz budowanie LSW, czyli zacieśnianie współpracy między różnymi instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży w tej części Warszawy.
Konsorcjum – zrzeszenie
Projekty realizowane przez konsorcja, czyli zrzeszenia od kilku do kilkunastu organizacji pozarządowych wraz z instytucji publicznymi, opierają się na ich ścisłej współpracy. Jak wygląda to w praktyce?
Obecnie na Pradze i Targówku istnieje pięć projektów prowadzonych przez konsorcja: „BAZA Baza Akcji Zintegrowanej Animacji” (projekt BAZA), „TuPragaWaw.PL”, „My Targówek”, „Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym”, „Partnerstwo dla dzieci. Praga Południe”.
Większość organizacji tworzących konsorcja na Pradze i Targówku działała już na wybranych obszarach rewitalizacyjnych, jednak każda z nich, nawet jeżeli realizowała projekty wspólne, robiła to na stosunkowo małą skalę.
Nie dzieliła się również wiedzą o wychowankach. Przepływ informacji między różnymi partnerami tj. organizacja pozarządowa, szkoła, Ośrodek Pomocy Społecznej czy kuratorium sprzyja integrowaniu działań mających wspierać daną jednostkę.
Aby oddziaływanie na środowisko objęte programem rewitalizacji było bardziej efektywne, organizacje zdecydowały się na wymianę nie tylko informacji, ale i doświadczenia. M.in. w projekcie BAZA Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej GPAS przeszkoliło pracowników placówek wsparcia dziennego z metodologii pracy miniprojektowej, w której specjalizuje się ta organizacja.
Dzięki temu w 11 placówkach wsparcia dziennego odbyły się miniprojekty dzieci. Zrobiły one m.in. StreetArt w ramach którego odbiły swoje szablony na klatce schodowej kamienicy przy ul. Grajewskiej, lepienie pierogów i urządzenie poczęstunku dla sąsiadów czy pokaz zumby.
Zmiana w środowisku, czyli co mówi praktyka
Pierwsze praskie konsorcjum – projekt BAZA – obecnie jest na półmetku swojej pracy. To dobry moment, żeby sprawdzić, czy w wyniku podjętych działań nastąpiła rzeczywista zmiana w środowisku lokalnym?
- Byliśmy pierwsi, nie wiedzieliśmy, jak mamy działać, nikt wcześniej tego nie robił. - komentuje Olga Wieczorek-Trzeciak, kierowniczka projektu BAZA. - Początkowo współpraca układała się różnie, organizacje bardzo różniły się kulturą pracy, dynamiką działań i stosowaną dokumentacją. Przez pierwsze miesiące docieraliśmy się. Ujednoliciliśmy dokumentację, wprowadziliśmy zasady współpracy, określiliśmy najważniejsze priorytety. To umożliwiło nam sprawne funkcjonowanie.
Okazuje się, że dzieci chętnych do udziału w zaproponowanych im działaniach jest znacznie więcej niż przewidywano. Nowe dzieci, które przyszły do placówek, przyprowadziły swoje koleżanki i kolegów, a ci – kolejnych i kolejnych. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów.
Ponadto, Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA planuje stworzenie na kanwie BAZY dodatkowego projektu dramowego dla uczniów i uczennic Gimnazjum numer 32. Szkoła otworzyła się na organizacje, które dzięki temu lepiej poznały jej potrzeby i mogły na nie odpowiedzieć.
Monitoring i ewaluacja
Ważnym elementem budowania LSW jest monitoring i ewaluacja projektów. Oceny i frekwencja dzieci są wskaźnikiem tego, czy wspieranie dziecka w rozwoju przekłada się na wyniki w nauce. Jest to nowatorskie i bardzo wymagające podejście. Tym bardziej, że dane zbierane są już z semestru poprzedzającego działania projektowe. Służy to sprawdzeniu, czy działania podjęte w projekcie mają sens i przynoszą zakładane efekty.
Aby efektywniej monitorować rezultaty pracy konsorcjum, powstała baza monitorująca. To program pozwalający organizacjom skutecznie komunikować się między sobą i na bieżąco określać, jakie dziecko potrzebuje wsparcia oraz jak wyglądają jego postępy w nauce.
Plany na przyszłość
Stołeczny ratusz opracował wspólnie z organizacjami pozarządowymi mapę kumulacji problemów społecznych. Ma to na celu określenie obszarów, które wymagają systemowego wsparcia. Do końca maja 2014 organizacje mogą składać oferty projektów budujących Lokalne Systemy Wsparcia na lewobrzeżnej Warszawie.
Projekty konsorcjów na Pradze i Targówku
Projekt BAZA prowadzony jest na Pradze Północ. Jego założeniem jest wzmacnianie roli szkoły w budowaniu LSW. W inicjatywie uczestniczą trzy szkoły: Szkoła Podstawowa numer 73, Gimnazjum numer 31 i numer 32.
Oznacza to, że działania zaproponowane dzieciom i młodzieży są związane ze szkołą. To w szkołach odbywają się warsztaty wspierające uczenie się i profilaktyczne, terapia pedagogiczna i logopedyczna, Szkolne Dni Kulturalne, korepetycje. Ponadto, dzieci zachęcane są do podejmowania kolejnych aktywności m.in. realizacji swoich miniprojektów, uczestniczenia w zajęciach sportowych czy korzystania ze wsparcia w nauce na terenie placówek wsparcia dziennego.
„My Targówek” tworzą: Stowarzyszenie Mierz Wysoko, Fundacja na Miejscu, Stowarzyszenie Dzieci Targówka, Fundacja Różnorodności Społecznej, Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Parafia Rzymsko-Katolicka Zmartwychwstania Pańskiego,
Realizatorzy projektu „LSW Targówek Mieszkaniowy” to Stowarzyszenie dla Rodzin, Fundacja „Cały Świat w Twojej dłoni”, Fundacja „Alter Forma”, Rzymsko-Katolicka Parafia pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty, Zarząd Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Jest on realizowany w koalicji Fundacji „Wspólna Droga” z czterema innymi: Fundacją Osiem Życzeń, Klubem Sportowym Drukarz, oddziałem Praga Południe Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Stowarzyszeniem „Wspólne Podwórko”.
Źródło: Forum Praskie