Każdy z nas na pewno nie raz ocenił coś lub kogoś na podstawie stereotypów. „Baba za kierownicą”, ”skąpy Żyd”, „wredna teściowa” to jedne z najpopularniejszych „prawd”, przez które postrzegamy świat. „Głupia blondynka, czyli jak się nie dać stereotypom” – taki tytuł nosi nowy projekt Stowarzyszenia na rzecz Młodzieży w Braniewie, który jest realizowany od 19 listopada 2010 roku.
Stereotyp to prosty obraz rzeczy, instytucji, ludzi, złożony z cech uznawanych za charakterystyczne dla nich. Stereotypy określają świat, prezentując jego ograniczoną wizję, opartą na niewiedzy i niesłusznych opiniach. Już od pierwszych lat życia jesteśmy oswajani ze stereotypami dotyczącymi różnic płciowych. I tak wpaja się nam, jakie uczesanie, ubranie i zachowanie przystoi chłopcu, a jakie dziewczynce, komu wolno okazać wzruszenie, a komu grać w piłkę. Obok domu rodzinnego, w przekazywaniu stereotypów kolejnym pokoleniom dużą rolę odgrywają szkoła i podręczniki, ukazujące rodzinę zgodnie z przyjętym od wieków podziałem ról.
Projekt „Głupia blondynka, czyli jak się nie dać stereotypom” wychodzi naprzeciw schematycznemu myśleniu. – Uważamy, że coraz częściej w naszym myśleniu pojawiają się schematy, uproszczenia i stereotypy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że łatwo można zranić innych, zwalniamy też siebie z odpowiedzialności za swoje tezy. Ktoś, kto dobrze się uczy to nie zawsze nudziarz, blondynka nie zawsze jest głupia, a zamożni to nie koniecznie egoiści i skąpcy – mówi Małgorzata Burjan, koordynatorka projektu. – Powinniśmy pamiętać o tym, że każdy jest inny i czasem po prostu nie warto klasyfikować i wrzucać wszystkich do przysłowiowego „jednego wora”. Chcielibyśmy, żeby młodzież biorąca udział w projekcie mogła kreatywnie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, dowiedzieć się, jak pozyskiwać środki na działania i przy okazji dobrze się bawić.
W ramach projektu skierowanego do mieszkańców Braniewa i okolic, w wieku 17- 30 lat odbędą się następujące działania:
- spotkanie z psychologiem, który poprowadzi warsztaty integracyjne oraz wyjaśni przyczyny i skutki stereotypowego myślenia,
- warsztaty teatralne prowadzone przez Edytę Machul z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”,
- warsztaty bębniarskie,
- wyjazd do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w celu doskonalenia umiejętności gry na bębnach oraz teatralnych,
- wyjazd do teatru muzycznego w Gdyni.
Projekt zakończy się wystawieniem spektaklu teatralnego opartego o tematykę stereotypów we współczesnym świecie z muzyką, która wybrzmi z bębnów. Zadaniem będzie też wystawienie tego spektaklu w trzech miejscowościach niedaleko Braniewa. Po spektaklach odbędą się rozmowy z młodzieżą. Da to możliwość wypowiedzenia się na temat poruszony w spektaklu. Widzowie będą też mieli okazję wziąć udział w mini- warsztatach bębniarskich, tym razem prowadzonych przez uczestników projektu.
Projekt jest finansowany z programu Młodzież w Działaniu.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Młodzieży