W ubiegły piątek odbyło się uroczyste otwarcie braniewskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej. W trakcie spotkania dużo uwagi poświęcono roli ekonomii społecznej dla rozwoju gmin, miast i powiatu braniewskiego. Nie zabrakło też akcentu symbolicznego. Uroczyście wstęgę przecięli: Wincenty Przyborowski – Starosta Braniewski, Jerzy Maziarz – burmistrz Braniewa oraz Arkadiusz Jachimowicz – prezes Stowarzyszenia ESWIP.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządów, ośrodków pomocy społecznej, instytucji rynku pracy, członkowie Powiatowego Zespołu ds. ekonomii społecznej oraz przedstawiciele ROPPB. Obecny był także zespół Stowarzyszenia ESWIP, który jest inicjatorem powstania ośrodka wsparcia dla inicjatyw ekonomii społecznej w powiecie braniewskim.
W trakcie panelu dyskusyjnego zastanawiano się, czy ekonomia społeczna może stać się uzupełnieniem lokalnego rynku pracy. Podkreślano, iż wymierną korzyścią w rozwijaniu ekonomii społecznej jest powstawanie nowych miejsc pracy, co w efekcie zmniejsza wydatki socjalne samorządu i wpływa na zwiększanie bazy podatkowej i rozwój gospodarczy lokalnych miast i gmin. Przedsiębiorstwa społeczne nie są nastawione ma maksymalizację zysków. Powstają w celu reintegracji społecznej i zawodowej osób, którym na rynku pracy jest trudniej się odnaleźć. Podmioty te funkcjonują na lokalnym rynku, dają pracę ludziom, którzy mieszkają w jednym środowisku. Jest to niebywałym plusem w ich działalności. Ale żeby się to udało, musi zaistnieć świadome kupowanie usług i współpraca międzysektorowa –promowanie ekonomii społecznej jako skutecznego narzędzia aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Pozytywną kwestią jest również fakt, że powstawanie spółdzielni socjalnych jest otoczone większymi możliwościami pozyskania wsparcia – dotacji, wsparcia pomostowego, możliwości realizacji zadań powierzonych ze strony samorządu, klauzul społecznych. Dodatkowo – pomoc doradcza, szkoleniowa, infrastrukturalna dla powstających i funkcjonujących podmiotów. A wszystko po to, aby powstawały dobrze przygotowane przedsiębiorstwa społeczne, które będą w stanie dać pracę sobie i innym na rynku pracy.
W powiecie braniewskim tworzy się pozytywny klimat dla rozwoju ekonomii społecznej. Kompleksowe działania są w stanie dać długotrwałe efekty, ponieważ angażują instytucje, samorząd, organizacje społeczne. Młodzież, osoby dorosłe i instytucje IPS zaprasza do swojej siedziby w Braniewie przy ul. Moniuszki 22, na I piętrze Gimnazjum nr 2, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00.
Projekt "Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej 2" realizowany przez Stowarzyszenie ESWIP jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP