Wiele organizacji powstaje dzięki inspiracji i wsparciu innych. Właśnie tak, przy współpracy ze stowarzyszeniem „Tratwa” i olsztyńskim Centrum Inicjatyw Pozarządowych, Małgorzata Dębicka postanowiła założyć braniewską organizację – Stowarzyszenie na rzecz Młodzieży.
W poszukiwaniu kreatywnej młodzieży
Do powstania pierwszego projektu stowarzyszenia przyczyniła się chęć odnalezienia w Braniewie kreatywnej młodzieży, a nawet – jak mówi sama prezes – chęć przekonania samej siebie, że taka młodzież w Braniewie istnieje i ma się dobrze. Inspiracją było włączenie nowo powstającej organizacji w projekt „Stay or get away”, który umożliwiał wyjazdy młodzieżowe do Niemiec i Danii. Tak zaczęła się historia Stowarzyszenia na rzecz Młodzieży w Braniewie.
Głupie blondynki…
Sztandarowymi projektami organizacji są „Głupie Blondynki” i „Puls Ulicy”. Pierwszy projekt dotyczył tematyki stereotypów. Przewidywano, że temat ten może się wydać mało interesujący dla młodych. Wabikiem miały więc być elementy teatru i kuglarstwa: piłeczki tenisowe zawieszone na 30-centymetrowych łańcuchach, kije, których obydwa końce zawinięte były w szmatki oraz półtorametrowe konstrukcje drewniane. Jak magnes działało też prowokacyjne hasło projektu: „Głupie Blondynki – czyli jak nie dać się stereotypom”.
Warsztaty odbywały się w niezwykłym miejscu: Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych. Wyjazd ten jest wspominany przez uczestników najmilej z całego projektu. Dlaczego? Z bliżej niezidentyfikowanych powodów, które można określić jako bijącą w Kaczym Bagnie pozytywną atmosferę. To właśnie tam powstała projekcja przedstawienia „O tej, która nie chciała czekać” – wydarzenie wieńczące projekt.
Zachęceni sukcesem „Głupiej Blondynki”, z pokładami determinacji nabytymi w Kaczym Bagnie, ruszyli do działania z „Pulsem Ulicy”. Projekt był okazją do spotkania młodych z kulturą hip-hopu i jej elementami w trakcie warsztatów: Beatbox – naśladowanie dźwięków instrumentów muzycznych, takich jak perkusja, bas, gitara, trąbka, za pomocą narządów mowy; B-boying – Braekdance, który wykształcił się na ulicach i służył do rywalizowania między osiedlowymi gangami zamiast strzelanin i bójek oraz Graffiti – sztuka malowania znana każdemu. Zwieńczeniem działań był koncert zespołu W.E.N.A. i stworzone na ścianie Zespołu Szkół Budowlanych (miejscu siedziby stowarzyszenia) graffiti.
Naładuj się z ATOMami
– Młodzież uczestnicząca w spotkaniach w ramach Sieci zawsze wracała z nich podbudowana i naładowana – tak, o uczestnictwie w Sieci ATOMY, mówi prezes stowarzyszenia. Inspiracja ATOMowa sprawiła, że w ostatnich dniach sierpnia 2012 roku stowarzyszenie było organizatorem Zlotu organizacji ze swojego subregionu, na wzór spotkań ATOMowych.
Jednak nie jest to miejsce jedynie dla młodych. Stowarzyszenie jest o tyle ciekawe, że skupia dwie grupy społeczne: z jednej strony nauczycieli, pedagogów, animatorów z drugiej – młodzież. Prowadzone są także własne szkoły animatorów, więc kadra pracująca z młodzieżą ciągle zwiększa swoje kompetencje. – Czy są kreatywni młodzi w Braniewie? Tak! Co więcej, są też kreatywni pracujący z młodzieżą, którzy potrafią wesprzeć w działaniach i zainspirować do aktywności – mówi Paweł Kulasiewicz, animator subregionu Elbląg.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa