Braniewskie Centrum Organizacji Pozarządowych dzieli się swoim doświadczeniem. Dziś Centrum gościło reprezentację sektora pozarządowego z powiatu węgorzewskiego. „Poranna kawa” była okazją do poznania m.in. sposobu Centrum na współpracę z samorządem.
Węgorzewski COP został uruchomiony w ramach PO FIO a prowadzone jest przez Związek Stowarzyszeń Na Rzecz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wielkich Jezior Mazurskich (LGD9) – Lokalna Grupa Działania. Kończy się czas realizacji projektu, ale organizacja prowadząca czyni już od roku starania o włączenie strony samorządowej w współfinansowanie ośrodka. W trakcie spotkania z braniewskimi liderami, padło wiele pytań, zwłaszcza o współpracę z samorządem lokalnym, efekty, etapy pracy ze społecznościami.
– W naszym powiecie, dzięki pracownikom samorządowym, został wypracowany „model” umożliwiający funkcjonowanie COP-u – opowiada Beata Jarosz, koordynatorka Centrum. – W Programie Współpracy Starostwa Powiatowego w Braniewie ujęte jest to w zadaniu „działalność wspomagająca merytorycznie, szkoleniowo, doradczo, informacyjnie organizacje pozarządowe”. Starosta podpisuje porozumienia z poszczególnym samorządem lokalnym na współdziałanie w realizacji wspólnych zadań, rada gminy podejmuje uchwałę wraz z przekazaniem dotacji 3600 zł dla Starostwa. Następnie starostwo ogłasza konkurs pod taką samą nazwą, a komisja konkursowa ocenia ofertę. Podpisywana jest umowa. Sprawozdanie z realizacji zadania obejmuje szczegółowo podział na wsparcie COP-u, jakie było zorganizowane w poszczególnych gminach.
Braniewskie Centrum Organizacji Pozarządowych funkcjonuje od grudnia 2008 r. Jak dotąd, COP prowadzony jest przez Stowarzyszenie PASARGA.