Braniewo i Elbląg. Po co nam klauzule społeczne?
W tym tygodniu w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego Elbląga i Starostwa Powiatowego w Braniewie odbyły się spotkania dotyczące klauzul społecznych – całość organizowana przez Stowarzyszenie ESWIP, które prowadzi Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu. Po co tyle szumu wokół klauzul?
Klauzule społeczne to wyjątek od reguły dopuszczany w unijnym prawie zamówień publicznych z uwagi na istotne względy społeczne. Po ludzku oznacza to, że jeżeli samorząd lokalny ogłasza przetarg np. na sprzątanie terenów zielonych, to w ogłoszeniu może zawrzeć zapis, że wymagane jest, aby zleceniobiorca do realizacji tego zlecenia zatrudnił np. 5 osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych.
Okazuje się, że takie rozwiązania stosuje już coraz więcej samorządów. Dlaczego? Chociażby dlatego, że teren musi być posprzątany – bo takie jest zadanie samorządu. A jeżeli dodatkowo firma ta ma zatrudnić osoby korzystające z opieki społecznej czy będące na zasiłku – bezrobocie się zmniejsza, jest to też oszczędność dla lokalnego samorządu. Nie trzeba chyba wspominać o tym aspekcie, że to duża i dobra promocja dla samorządu. O lokalnej władzy, stosującej klauzule społeczne jest dziś głośno, jak Polska długa i szeroka.
Na ten temat dyskutowano podczas spotkań w Elblągu i Braniewie, a niebawem rozmawiać będą też w Iławie. Tomasz Schimanek, ekspert od lat zajmujący się tematyką przedsiębiorczości społecznej i klauzul społecznych, spotkał się z przedstawicielami samorządów, spółek miejskich właśnie po to, by promować to ważne, z punktu widzenia władzy i mieszkańców regionu, narzędzie przeciwdziałania bezrobociu.
– Wiedza wśród samorządów na temat klauzul społecznych jest wciąż niewielka – mówi Schimanek. – A jeżeli już jest, to wciąż urzędnicy się boją stosowania takich rozwiązań. Ale nie ma co się bać! – uśmiecha się. Mamy już dobre rozwiązania, również takie, które są po kontroli Regionalnych Izb Obrachunkowych, śmiało można z nich korzystać. Mam nadzieję, że zarówno Elbląg, jak i Braniewo zaczną korzystać z klauzul społecznych – to czysty zysk dla samorządów.
Spotkania zgromadziły lokalnych samorządowców, pracowników zakładów komunalnych, przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, a w Braniewie dodatkowo członków powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej i przedstawicieli powiatowej rady zatrudnienia.
Braniewskie spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy Starosty Braniewskiego Krzysztofa Kowalskiego i Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Braniewie. Organizator planuje kontynuować działania informacyjne dotyczące klauzul społecznych.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP