– Odnoszę wrażenie, że temat ekonomii społecznej na obszarach o dużym bezrobociu jest często traktowany pobłażliwie. Panuje przeświadczenie, że spółdzielnie socjalne nie mają racji bytu, bo człowiek nie zaufa drugiemu, zwłaszcza w biznesie. Tym bardziej powinniśmy pochylić się nad przedsiębiorczością społeczną i promować jej działania – przyznaje Beata Jarosz ze Stowarzyszenia ESWIP, kierownik i doradca nowo powstałego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Braniewie.
Braniewski inkubator będzie pracował na terenie powiatu braniewskiego przez blisko dwa lata. Jego celem jest podniesienie potencjału sektora ekonomii społecznej poprzez wsparcie merytoryczne i infrastrukturalne osób, chcących skorzystać z dobrodziejstw ekonomii społecznej. Inkubator pomagać będzie poprzez:
- doradztwo z zakresu powstawania i funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej;
- doradztwo biznesowe (badanie potencjału podmiotów do prowadzenia działalności rynkowej, budowanie marki, przygotowanie biznesplanów);
- animację (pobudzanie i inspirowanie do działań);
- doradztwo specjalistyczne (zawodowe i psychologiczne, z księgowości, marketingu, planowania strategicznego i biznesowego, fundraisingu);
- szkolenia zawodowe, kursy doskonalające zgodne z kierunkiem planowej działalności;
- możliwość skorzystania z bezpłatnych pomieszczeń biurowych do 12 miesięcy dla przedsiębiorstw społecznych;
- doradztwo z zakresu pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, wypracowania wysokiej jakości usług i produktów;
- szkolenia (z działalności gospodarczej, zakładania spółdzielni socjalnych, aspektów prawnych itp.);
- Szkołę Przedsiębiorczości Społecznej dla młodzieży w wieku 18-24 lat;
- szkolenia dla młodzieży w zakresie zakładania, funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej
- kursy doskonalające, szkolenia zawodowe dla młodzieży
Z Inkubatora korzystać może zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, w tym tzw. zagrożone wykluczeniem społecznym (art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Oferta kierowana jest także do lokalnych przedsiębiorstw i mediów, instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego i kościelnych osób prawnych.
ul. Moniuszki 22 (budynek Gimnazjum nr 2)
Beata Jarosz – kierownik IPS i doradca (b.jarosz@eswip.pl, tel. 696 082 295)
Jerzy Butkiewicz – animator i doradca biznesowy (j.butkiewicz@eswip.pl)
Projekt „Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej 2” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP