Za nami spotkanie Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej oraz przedstawicieli Stowarzyszenia ESWIP i specjalistów z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie braniewskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej, a dotyczyło wypracowania diagnozy ekonomii społecznej w powiecie.
Podczas spotkania przeprowadzono zogniskowany wywiad grupowy, tzw. badanie fokusowe. Tezy stawiane w badaniu dotyczyły sytuacji społeczno-gospodarczej powiatu, istniejących przedsiębiorstw społecznych, barier społecznych, jakie istnieją na lokalnym rynku. Zaletą tego fokusa była swobodna i przede wszystkim dobrowolna dyskusja, oparta na własnej wiedzy, doświadczeniu zawodowym pracowników ośrodków pomocy społecznej, samorządu, organizacji pozarządowych.
– Wysłuchaliśmy różnych postaw i spojrzeń na sprawy związane z możliwościami rozwoju ekonomii społecznej w naszym powiecie. Oczywiście były też i podobne opinie na wiele kwestii – komentują pracownicy Inkubatora. – Wartość dyskusji polega na różnorodności, ale i wzajemnej akceptacji, zrozumieniu. I to cieszy nas bardzo, że czas spędzony w IPS wykorzystany jest treściwie i w przyjaznej atmosferze.
Przeprowadzone badanie jest pierwszym krokiem do oceny sektora ekonomii społecznej oraz zbadania potrzeb, nisz rynkowych i potencjału rozwojowego. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie ankiety wśród organizacji pozarządowych powiatu braniewskiego. Ankieta zawiera pytania o aspekty funkcjonowania, umiejętności dostosowania się do potrzeb rynkowych, form współpracy z różnymi instytucjami. Zostanie zankietowanych 40 ze 140 organizacji z powiatu braniewskiego. Badanie ankietowe pozwoli na oszacowanie dynamiki zmian oraz diagnozowania problemów i oczekiwań lokalnych organizacji.
Kolejne spotkanie Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej odbędzie się w maju. Wówczas przedstawione zostaną wyniki badań: fokusowego i ankietowego. Wykonanie ww. badań jest niezbędne w celu stworzenia obiektywnej diagnozy ekonomii społecznej w powiecie braniewskim.
Braniewski IPS prowadzony jest przez Stowarzyszenie ESWIP w ramach projektu „Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej 2”. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP