BohaterON i Młode Głowy łączą siły i pokolenia z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego!
Niespełna dwa miesiące przed 80. rocznicą Powstania Warszawskiego organizatorzy kampanii BohaterON-włącz historię oraz projektu MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym Fundacji UNAZWEZA Martyny Wojciechowskiej ruszyli z działaniami w ramach wspólnego projektu #TeżByliśmy.
Kampania społeczna #TeżByliśmy, która ma na celu łączenie pokoleń, wystartowała 1 czerwca w Dniu Dziecka, tymczasem 5 czerwca o godz. 12:00 w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie odbył się wernisaż wystawy niezwykłych zdjęć autorstwa Marty Wojtal.
Podczas briefingu zostały zaprezentowane wspólne działania obu Fundacji w ramach akcji #TeżByliśmy, Martyna Wojciechowska i Agnieszka Łesiuk-Krajewska opowiedziały, co łączy Bohaterki i Bohaterów Powstania Warszawskiego z tematem zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży.
Gośćmi Honorowymi wydarzenia byli Powstańcy Warszawscy, którzy wzięli udział w kampanii.
Na zdjęciach autorstwa Marty Wojtal, współtwórczyni akcji można zobaczyć Bohaterki i Bohaterów Powstania Warszawskiego zaangażowanych dotychczas w kampanię BohaterON, którzy teraz wspierają MŁODE GŁOWY, projekt Fundacji UNAWEZA i mówią #TeżByliśmy.
Efektem kampanii #TeżByliśmy będzie m.in. stworzenie wyjątkowych materiałów edukacyjnych dla szkół w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON w Twojej Szkole 2024 we współpracy z MŁODYMI GŁOWAMI, która rozpocznie się 2 września i potrwa do 31 października. W tym celu powstała zbiórka we współpracy z portalem siepomaga.pl. Link do kampanii: https://www.siepomaga.pl/tezbylismy.
Do akcji społecznej #TeżByliśmy dołączyć może każdy i okazać zrozumienie młodym ludziom, wystarczy podzielić się w mediach społecznościowych swoim zdjęciem z okresu nastoletniego i refleksją, co powiedziałbyś/ powiedziała dziś sobie z młodości, tej osobie ze zdjęcia, koniecznie dodając hasztagi #TezBylismy #BohaterONxMlodeGlowy.
BohaterON-włącz historię to ogólnopolska akcja o tematyce historyczno-społecznej, która nieprzerwanie od 10 lat ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie oraz bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym to projekt edukacyjny, który ma na celu normalizowanie sięgania po pomoc, rozwijanie u młodych ludzi poczucia sprawczości i wzmocnienie u nich poczucia własnej wartości. Co łączy bohaterki i bohaterów Powstania Warszawskiego z tematem zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży? Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą obchodzić będziemy 1 sierpnia 2024 roku, zespół kampanii BohaterON i MŁODE GŁOWY łączą swoje siły, pokolenia i historie.
– Od początku misją kampanii BohaterON było inspirowanie do dialogu międzypokoleniowego. Nasi przyjaciele, Powstańcy Warszawscy, to reprezentanci niezwykłego pokolenia. Poświęcili swoje dzieciństwo i młodość dla ojczyzny, to niesamowite, ile mają woli, radości życia i poczucia humoru. Chętnie dzielą się swoimi historiami oraz doświadczeniem i – co ważne – robią to bez zbędnego moralizatorstwa. Mają po 94 czy nawet ponad 100 lat, a doskonale rozumieją kolejne pokolenia, bo też byli młodzi, też byli zakochani, też mieli dylematy. Chcemy, by ich szczere słowa wsparcia docierały do młodych ludzi, zwłaszcza do tych, którzy tego szczególnie potrzebują. Dziś łączymy siły z MŁODYMI GŁOWAMI w jednym celu – by połączyć pokolenia. Zaczynamy wystawą zdjęć, a w nadchodzących miesiącach przybliżymy sylwetki Uczestników Powstania i wrócimy do czasów ich młodości – wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów, współorganizatora kampanii BohaterON-włącz historię.
– Kampanię zaczęliśmy nie bez przyczyny 1 czerwca, w Dniu Dziecka. Co z tej okazji my dorośli możemy podarować dzieciom i młodzieży? Swój czas, akceptację, zrozumienie, a przede wszystkim wsparcie. Teraz bohaterowie Powstania Warszawskiego wspierają MŁODE GŁOWY. Jako Fundacja UNAWEZA rozpoczęliśmy działania z BohaterONem, bo mamy wspólny cel. Łączymy pokolenia. Zapraszamy do wspólnej podróży, w ramach której tworzymy materiały dla szkół. Nie będzie to kolejna lekcja historii. W projekcie MŁODE GŁOWY stawiamy na profilaktykę i edukację. Głęboko wierzymy w to, że razem możemy więcej – mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY.
Wspólnymi działaniami organizatorzy chcą opowiedzieć nie tylko historię poświęcenia i bohaterstwa Uczestniczek i Uczestników Powstania Warszawskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania, ale przede wszystkim pokazać ludzkie historie, które dotyczą każdego z nas. Bez względu na wiek i pokolenie, do którego należymy. Kampanię otworzyła wystawa uznanej fotografki i działaczki społecznej Marty Wojtal, współtwórczyni akcji. Gośćmi Honorowymi wydarzenia byli Powstańcy Warszawscy, którzy wzięli udział w kampanii. Zdjęcia będzie można oglądać od 5 do 30 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.
Do kampanii społecznej #TeżByliśmy dołączyć może każdy kto chce okazać zrozumienie młodym ludziom – wystarczy podzielić się w mediach społecznościowych swoim zdjęciem z okresu nastoletniego i refleksją, co powiedziałbyś/powiedziała dziś sobie z młodości, tej osobie ze zdjęcia, koniecznie dodając hasztagi #TezBylismy #BohaterONxMlodeGlowy. Twórcy kampanii o to samo zapytali blisko 100-letnich Powstańców Warszawskich.
Bohaterowie kampanii:
- Danuta Dworakowska, ps. Lena, 96 lat, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim
- Irena Krajewska, ps. Lala, 97 lat, łączniczka w Powstaniu Warszawskim
- Halina Rogozińska, ps. Mała/Niebieska, 97 lat, łączniczka w Powstaniu Warszawskim
- Zbigniew Daab, ps. Kapiszon, 95 lat, łącznik w Powstaniu Warszawskim
- Bogusław Kamola, ps. Hipek, 94 lata, łącznik w Powstaniu Warszawskim
- Czesław Lewandowski, ps. Bystry, 98 lat, strzelec w Powstaniu Warszawskim
- Jan Antoni Witkowski, ps. Jaś, 93 lata, łącznik w Powstaniu Warszawskim
Organizatorzy: Fundacja Pokolenia Kolumbów i Fundacja UNAWEZA
Autorka zdjęć i współtwórczyni akcji: Marta Wojtal
Miejsce wystawy: Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewski, Aleje Ujazdowskie, od strony kawiarni Niepodległa)
Planowany termin ekspozycji: 5-30 czerwca 2024 roku
Link do dedykowanej zbiórki: https://www.siepomaga.pl/tezbylismy
Więcej informacji o kampanii BohaterON x MŁODE GŁOWY jest dostępnych na stronie:
www.unaweza.org
Źródło: Fundacja Unaweza