Bodnar w Sejmie: czym się zajmuje rzecznik praw obywatelskich
Niejasne prawo spółdzielcze, reprywatyzacja, bezdomność, przewlekłe postępowania sądowe i nadużywanie sankcji administracyjnych wobec przedsiębiorców – rzecznik praw obywatelskich wymienił w Sejmie problemy Polaków w relacjach z państwem. W prawie pustej sali plenarnej posłowie PiS i Kukiz’15 negatywnie ocenili jego sprawozdanie z działalności w 2015 r. Broniły go PO i Nowoczesna.
Zdaniem rzecznika korekty wymaga działanie wymiaru sprawiedliwości.
Bodnar proponuje wprowadzenie instytucji pełnomocnika dziecka w postępowaniach okołorozwodowych, dofinansowanie biegłych sądowych oraz nowelizację ustawy o skardze na przewlekłość postępowania. Postuluje zmianę praktyki umieszczania przez sądy osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie w ośrodkach zamkniętych mimo umorzenia postępowań przeciwko nim.
Bodnar stwierdził, że w Polsce zbyt często stosowane są sankcje administracyjne, co godzi w prawa przedsiębiorców. Nakładane kary są nieproporcjonalnie wysokie, a w niektórych przypadkach podwójne (oprócz odpowiedzialności administracyjnej obywatel ponosi również odpowiedzialność karną).
Jako główne problemy ochrony zdrowia Bodnar wymienił kolejki, braki personelu, czas pracy lekarzy (przypomniał o przypadku anestezjolożki z Białogardu, która w sierpniu zmarła na zawał serca z przepracowania).
Zauważył, że w Polsce wciąż nie ma programu leczenia bólu i opowiedział się za legalnym dostępem do medycznej marihuany.
Rzecznik mówił o braku nadzoru nad działaniami służb specjalnych ingerujących w prywatność obywateli, opieszałości policji w sprawach przemocy domowej, przeludnieniu w więzieniach oraz niewystarczającej ochronie praw tzw. sygnalistów, czyli osób ujawniających nieprawidłowości w miejscach pracy. Zwrócił uwagę na problemy mniejszości etnicznych – brak podręczników do języka ukraińskiego oraz napięcia społeczne wokół koczowisk Romów. Wskazał na brak programów integracyjnych dla cudzoziemców.
Na koniec RPO podkreślił rolę sprawnie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego w ochronie praw człowieka i obywatela. W 2015 r. rzecznik złożył do TK 21 wniosków.
PiS i Kukiz’15 przeciw „tęczowemu rzecznikowi”
Działalność rzecznika negatywnie ocenili posłowie PiS i Kukiz’15.
Zdaniem Kukiza obecna ordynacja wyborcza ogranicza bierne prawa wyborcze obywateli. – Rzecznik praw obywatelskich opowiedział się po stronie partiokracji, petryfikując, betonując obecny stan w zakresie praktyki prawa wyborczego, czyli dominację kacyków partyjnych – powiedział Brynkus.
Brynkus dodał, że biuro rzecznika to powołana „w czasach głębokiego komunizmu” kosztowna instytucja, która powinna zostać zlikwidowana.
Opozycja chwali kontakty rzecznika z obywatelami
Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich został powołany w 1987 roku. Dr Adam Bodnar funkcję pełni od 9 września 2015 r. Wcześniej sprawowała ją prof. Irena Lipowicz. W 2015 r. do rzecznika wpłynęło ponad 57 tys. spraw.
Odpowiedzi udzielono na niemal 13 tys. Rzecznik złożył 60 kasacji, wygłosił 286 wystąpień do rozmaitych organów państwa i udzielił ponad 38 tys. porad telefonicznych.
Źródło: MamPrawoWiedziec.pl