Błękitny Patrol WWF – 795 536 009
– Błękitny Patrol WWF to grupa ponad dwustu przeszkolonych wolontariuszy, którzy już od trzech lat funkcjonują w takiej dużej liczbie na polskim wybrzeżu – mówi Jan Wilkanowski, lokalny lider Błękitnego Patrolu na obszar Mierzei Wiślanej. – Jednak historia wolontariuszy Błękitnego Patrolu w Polsce jest o wiele dłuższa. Pierwsza grupa zaczęła swoją pracę w 2010 roku. Wtedy było nas tylko czterdziestka. Teraz na samej Mierzei Wiślanej jest 45 wolontariuszy.
Błękitni nie tylko szukają fok i morświnów. Prowadzą stałą obserwację polskiego brzegu Morza Bałtyckiego i zajmują się ochroną przyrody Bałtyku. Każdy wolontariusz odpowiedzialny jest za monitorowanie około dziesięciokilometrowego odcinka plaży przez okres całego roku. Jest w stanie szybko dotrzeć w miejsce, gdzie zauważono fokę lub morświna, w razie potrzeby udzielić pomocy i powiadomić o zdarzeniu Stację Morską w Helu.
WWF działa w Polsce od początku lat 90. W roku 1993 fundacja przyczyniła się do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego. W 2000 roku powstało biuro w Warszawie, główna siedziba polskiego oddziału. Fundacja zajmuje się m.in. ochroną przyrodniczo cennych rzek i lasów a także ochroną największych drapieżników: wilków, rysi, niedźwiedzi i ssaków bałtyckich. Stara się przeciwdziałać zmianom klimatu, walczy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt. Jej hasło to: „Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi”.
Błękitny Patrol powstał w ramach projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”. Obecnie kontynuuje działalność w ramach projektu „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” – w skrócie „Siedliska morskie”.
Źródło: informacja własna ngo.pl