W Warszawie działa 30 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego (BKDS) i 18 Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego (DKDS). Jest też Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). I Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP). Sporo, prawda? Zobaczcie, jak te wszystkie ciała współpracują i czym się zajmują.
W Warszawie istnieją różne ciała dialogu społecznego.
Jednym z nich jest Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. W skrócie WRDPP. W skład Rady wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, Prezydenta i Rady Miasta. Rada wspiera współpracę między NGO a Urzędem. Jej zadania to m.in. opiniowanie projektów uchwał i aktów prawnych dotyczących sfery zadań publicznych i współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.
Oprócz Warszawskiej Rady Działałności Pożytku Publicznego, w mieście funkcjonują Komisje Dialogu Społecznego (KDS-y) – branżowe i dzielnicowe, działają w bliskiej współpracy z Urzędem m. st. Warszawy. Celem tej współpracy jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb mieszkańców miasta.
Branżowe Komisje Dialogu Społecznego (BKDS) pracują przy biurach Urzędu m.st Warszawy. W skład BKDS wchodzą przedstawiciele NGO oraz przynajmniej jeden urzędnik biura, przy którym działa komisja. W pracach BKDS, z głosem doradczym, mogą brać udział przedstawiciele różnych jednostek organizacyjnych, np. teatrów miejskich, urzędu pracy lub Zarządu Transportu Miejskiego. BKDS zajmuje się współtworzeniem i konsultowaniem polityki Miasta w dziedzinie, w której działa, np. w dziedzinie kultury. Głównie jest to praca nad dokumentami i aktami prawnymi Urzędu.
Na bardziej lokalnym poziomie, w dzielnicach Warszawy, działają Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS). DKDS składają się z przedstawicieli NGO oraz z przynajmniej jednego przedstawiciela Miasta, delegowanego przez urząd danej dzielnicy. Z głosem doradczym, w skład DKDS mogą wchodzić przedstawiciele jednostek organizacyjnych, działających w zakresie zadań publicznych i należących do Dzielnicy, przy której działa komisja, np. dzielnicowy dom kultury, ośrodek pomocy społecznej, szkoła. Głównym zadaniem komisji dzielnicowych jest współtworzenie i konsultowanie polityki Dzielnicy w dziedzinach związanych z działalnością organizacji pozarządowych.
Nad efektywnym współdziałaniem NGO i miasta czuwa Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego celem jest realizacja polityki Miasta opisanej w różnych dokumentach strategicznych i programach w zakresie współpracy z sektorem pozarządowym.
Wszystkie ciała dialogu łączy Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). Głównym celem Forum jest wymiana informacji i doświadczeń między wszystkimi komisjami, Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego i Pełnomocnikiem.