Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem" w Cieszynie otrzymało pomoc finansową od PPG Polifarb Cieszyn SA.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego również działalność na rzecz między innymi społeczności lokalnej.
Na terenie powiatu także mamy firmy, które nie skupiają się tylko na kreowaniu zysków, ale także wychodzą naprzeciw potrzebom tych najbardziej potrzebujących. Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” zostało właśnie obdarowane przez firmę z wielkim sercem, PPG Polifarb Cieszyn SA, darowizną, która pozwoli na realizację działań, na które w organizacji zawsze brakowało funduszy. Wsparcie zostanie skierowane do szczególnego miejsca – Hostelu „Przeciw przemocy – wyrównać szanse”, prowadzonego przez stowarzyszenie. Podstawowym zadaniem Hostelu, całodobowego miejsca interwencyjnego, jest udzielenie schronienia kobietom i dzieciom, których życie i zdrowie są zagrożone w związku z przemocą w domu. Osoby te wymagają pilnego zabezpieczenia, odizolowania od sprawcy, pomocy w dojściu do równowagi i uruchomienia działań w kierunku unormowania ich sytuacji. Na miejscu w Hostelu uruchomione są działania interwencyjne, pomoc psychologiczna i prawna. Dzieci objęte zostają opieką pedagoga i psychologa. Jeśli istnieje taka potrzeba, uruchamiana jest również pomoc medyczna.
Z doświadczeń stowarzyszenia wynika, że dzieci łatwiej i szybciej radzą sobie z trudnymi wydarzeniami niż ich mamy. Szybciej też są otwarte na dodatkowe działania. Wyrwanie dzieci ze środowiska przemocy, kontakt z rówieśnikami i zwykła zabawa służą radzeniu sobie z traumami. Rozwój tych dzieci przebiega jednak nieharmonijnie i wielotorowo, a im mniejsze dziecko, tym mniejsza specjalizacja obszarów jego rozwoju i większa rola ogólnych oddziaływań na dziecko. Ruch i aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i, w tym zakresie, jest istotną potrzebą edukacyjną. Ważne, by zapewnić dzieciakom bezpieczne warunki do aktywności fizycznej. Dzięki wsparciu PPG Polifarb Cieszyn, na terenie zielonym obok Hostelu powstanie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, który oprócz edukacji poprzez ruch, zapewni dzieciom mieszkającym w Hostelu mnóstwo radości i nowych wrażeń! Plan zabaw będzie wyposażony w zestaw wspinaczkowy, sprężynowiec, kosz do gry, karuzelę, stół do tenisa stołowego oraz stolik rekreacyjny do gry w szachy i w chińczyka. Ruch na świeżym powietrzu to jedno z najlepszych lekarstw na troski i smutki małych podopiecznych Hostelu.
Ale to jeszcze nie wszystko… Hojność darczyńcy pozwoli na uruchomienie dla dzieci mieszkających w Hostelu, dodatkowego programu edukacyjnego, opartego na programie Wygotskiego „Klucz do uczenia”. Przemoc w domu rodzinnym dzieci jest ogromnym obciążeniem dla ich rozwoju. Edukacja szkolna już na wczesnym etapie stanowi dla dzieci wyraźną trudność, zniechęcając je do zdobywania wiedzy, wzmacniając stres szkolny. Mali mieszkańcy Hostelu mają trudności logopedyczne, operują ubogim zasobem słów, wypowiadają się w sposób nieprawidłowy. Rozbieżność na tle ich rówieśników widoczna jest szczególnie, gdy dzieci zaczynają edukacje przedszkolną czy w szkole. Dzieci, które mieszkają w Hostelu, narażone są często na zmianę szkoły, a nawet przerwę w edukacji, wynikającą z trudnej sytuacji, w jakiej właśnie się znalazły. Dzieci z doświadczeniem przemocy domowej gorzej radzą sobie w sytuacjach społecznych. Przekazana przez PPG Polifarb Cieszyn dotacja zostanie przeznaczona na cykl zajęć, nakierowany na rozwój u dzieci zdolności myślenia symbolicznego. Równolegle realizowane będą dwa moduły programu: „Program literacki” oraz „Ja – Ty – Świat”. Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach wiekowych: Gąsienice (2,5 – 4 lat), Motyle (5 – 7 lat), Orzełki (8 – 10 lat). Dzieci objęte zostaną także indywidualną opieką logopedy i pedagoga. Pakiet zajęć pozwoli wyrównać szanse dzieciaków z ich rówieśnikami i da możliwość startu w nową rzeczywistość bez obciążeń, jakie wyniosły z domu rodzinnego.
Oficjalne wręczenie czeku odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia. Organizację odwiedził osobiście Dyrektor Zakładu, Członek Zarządu pan Andy Benson, wraz ze swoimi współpracownikami – Anną Wielgosz i Joanną Lose, który na ręce przewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Katarzyny Zych i Ewy Kocot-Dawid (członka zarządu) przekazał czek na kwotę 5 000 dolarów. To ogromne wyróżnienie dla pracowników Stowarzyszenia. Zauważenie ich pracy na rzecz osób potrzebujących i wsparcie jej, daje (oprócz nowych możliwości działań) ogromną siłę i motywację do dalszych, codziennych zmagań z niezwykle trudną rzeczywistością podopiecznych stowarzyszenia.
Źródło: SPW "Być Razem"