Jest takie miejsce na mapie województwa, gdzie zatrudnienie znalazły osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ich praca ważna jest nie tylko dla nich samych, ale też dla klientów, których ciągle przybywa. To miejsce to Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu, prowadzące Zakład Aktywności Zawodowej – pierwszy laureat Konkursu „Godni Naśladowania” 2013.
Zakład Aktywności Zawodowej na co dzień zatrudnia 20 osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym, w stopniu umiarkowanym i znacznym. Tutaj podopieczni mogą się spełniać, pracując w dziale stolarsko-rzemieślniczym (przy produkcji mebli z drewna i płyt) oraz w usługach porządkowo-ogrodniczych. Pierwszy z działów wyodrębnił sekcję produkcji podpałek, które w tym roku uznane zostały za najlepszy produkt ekonomii społecznej województwa warmińsko-mazurskiego (VI kategoria Konkursu „Godni Naśladowania”). Statuetka wręczona została 18 maja 2013 podczas Targów Ekonomii Społecznej w Olsztynie.
Dostosowany do możliwości
Przy produkcji ekologicznych podpałek K-LUMET pracuje 7 osób z największą ilością dysfunkcji. Zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, na 4,5 godziny dziennie. Dział ma profesjonalnie przygotowaną linię produkcyjną i proces technologiczny oparty na prostych czynnościach: łupanie odpadów suchego drewna iglastego, sortowanie, przycinanie papierowych opasek, składanie podpałek w szablonie, zanurzanie podpałek w rozgrzanej parafinie, pakowanie podpałek w kartony. Dzięki temu niemal każda osoba z choćby minimalnymi umiejętnościami manualnymi może tu znaleźć dla siebie zajęcie i jednocześnie pełnić tak samo ważne ogniwo w produkcji. To zdecydowanie wpływa na wzrost poczucia wartości, co szczególnie potrzebne w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
Proces wyrobu podpałek jest bezpieczny, a co ważne – wcześniej sprawdzony, bo odbywa się on na podstawie umowy franchisingowej z Kołem PSOUU w Jarosławiu. Ci z kolei korzystają z rozwiązań wypracowanych w Szwajcarii. Zakład Aktywności Zawodowej w Biskupcu zakupił prawo do produkcji podpałek w grudniu 2011 roku.
Ekologia w cenie
Laureaci podkreślają ekologię, która pełni ważną rolę w ich produkcji. Podpałki powstają z odpadów drewna, parafina to pozostałości po świecach, z kolei papierowe opaski trzymające je w całości to nic innego, jak fragmenty tekturowej rolki, którą pozyskują po zużytych ręcznikach papierowych. Tak przygotowane trafiają na rynek lokalny, który jest ich głównym odbiorcą. PSOUU stawia przy tym na klientów detalicznych, którzy dokonując zakupu mają możliwość podpatrzyć ich pracowników i poczuć dodatkową wartość swojego zakupu. Takiej promocji ekonomii społecznej nie da im klient hurtowy, a co więcej – zamówienia z hurtowni przewyższają ich obecne możliwości fizyczne przygotowania zbyt dużych zleceń.
--
Konkurs organizowany był przez Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu (prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP) w partnerstwie z Radą Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Więcej informacji o nagrodzonej inicjatywie będzie można przeczytać w czerwcowym wydaniu regionalnego pisma „Pozarządowiec” (wyd. ESWIP).
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP