Krzywy chodnik, niewyremontowany plac zabaw, brak ławek w pobliskim parku - przysłuchując się rozmowom między sąsiadami można stwierdzić, że nie mamy trudności z dostrzeżeniem problemów, które pojawiają się w okolicy, w której żyjemy. Pytanie jednak brzmi: ilu z nas podejmuje jakiekolwiek działania, aby tę sytuację zmienić?
„Każdy z nas powinien mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym środowisku, sam – według swoich możliwości – próbować zmienić kwestie, które nam nie odpowiadają”. W 2002 roku z takim zdaniem zgadzało się zaledwie 50% Polaków, w 2014 było ich już prawie 80%. Badania CBOS dają nadzieję, że większość z nas chce angażować się w sprawy społeczności, w której żyje. Potwierdzają to także działania mieszkańców Konarzewa, czy grupy osób z niepełnosprawnością z Poznania, którzy nie czekając na inicjatywę innych, sami postanowili się zorganizować i wziąć sprawy w swoje ręce.
W Konarzewie żyje 600 osób, które niechętnie angażowały się społecznie, w efekcie, czego życie społeczno-kulturalne we wsi praktycznie nie istniało. Trzech mieszkańców wsi postanowiło to zmienić i podjąć działania mające na celu pobudzenie mieszkańców w różnym wieku do większej aktywności, a przez to także do integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej. Impulsem do zmiany była wygrana w Konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2015, w ramach którego można było pozyskać 5000 zł, na działania aktywizujące obywateli podejmowane m.in. przez grupy nieformalne oraz młode, działające nie dłużej niż 18 miesięcy, organizacje pozarządowe. Zdobyte fundusze grupa przeznaczyła na organizację spotkań z mieszkańcami, prezentację na temat pracy społecznej i wolontariatu oraz organizację dużego wydarzenia społeczno-kulturalnego, w którego organizację zaangażowali się sami mieszkańcy. W sumie do działań lokalnych udało się przekonać 50 osób. Efekty zaskoczyły samych inicjatorów, a co najważniejsze rozbudziły apetyty na kolejne działania. Po zrealizowaniu projektu mieszkańcy postanowili, więc zawiązać Stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa”, aby nie tylko kontynuować działania, ale także wspierać mieszkańców wsi w rozwoju kolejnych grup nieformalnych i samopomocowych, które będą inicjowały nowe, ciekawe pomysły dla wsi Konarzew.
I edycja Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara zaktywizowała także inną grupę nieformalną - wózkowicze.pl. Grupa już wcześniej podejmowała działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Działania te ograniczyły się jednak do prowadzenia strony internetowej z praktycznymi informacjami dla „wózkowiczów” tj. osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach. Możliwość pozyskania środków finansowych na działania społeczne zmotywowała grupę do napisania swojego pierwszego projektu. W jego ramach grupa postanowiła zwiększyć świadomość mieszkańców Poznania, w tym właścicieli i administratorów lokali, na temat możliwości łatwego dostosowania dostępności budynków dla „wózkowiczów”. Postawiła także na większą integrację osób poruszających się na wózkach ze społecznością lokalną. Projekt objął swym zasięgiem 128 osób z niepełnosprawnością oraz 14 właścicieli lokali. Pod wpływem udanej realizacji projektu członkowie grupy postanowili założyć Fundację o nazwie Wózkowicze. Fundacja, czując realny wpływ na możliwość zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych, z sukcesem pozyskała kolejne środki na działania. Tym razem będzie realizować projekt mający na celu zwiększenie aktywności fizycznej 50 osób z niepełnosprawnością poprzez promocję metody Drums Alive. Na efekty tego przedsięwzięcia trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy.
Działania tych dwóch grup dowodzą, że nie wszyscy tylko narzekamy. Niektórzy z nas biorą sprawy w swoje ręce i próbują zmieniać otaczającą rzeczywistość. To dobre przykłady pokazujące, w jaki sposób możemy włączać się w życie społeczności, w której, na co dzień funkcjonujemy. Zwłaszcza, że często jedno działanie przekłada się na kolejne, a energia, którą te inicjatywy wyzwalają pozwala „zarażać” aktywnością innych. Pozostaje nam tylko brać z nich przykład.
Niniejszy artykuł jest elementem projektu pn. „Do startu! Gotowi? Start!”, realizowanego przez Fundację NIWA Edukacji i Rozwoju we współpracy z Centrum PISOP.
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Fundacja NIWA Edukacji i Rozwoju