Duży udział społeczny i ogromne zainteresowanie mediów sprawiły, że Big Jump w Europie nad Wisłą był widoczny i akcentowany. 300 osób w rzece Wiśle w centrum Wisły plus 260 uczestników w całym kraju w 26 miejscach zaznaczyły wyraźnie polski udział na europejskiej mapie Big Jump.
Serdecznie dziękujemy za udział, wypełnione karty zgłoszenia, nadesłane relacje i zdjęcia.
Koordynator Big Jump w Europie - European Rivers Network (ERN) we Francji informuje, że według pierwszych podsumowań „Big Jump 2010” 11 lipca przyniosło 250 oficjalnych i ponad 400 nieoficjalnych spotkań nad rzekami w 20 krajach Europy. W Polsce Big Jump zorganizowano w ramach programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Katowicach.
W kilku miejscach przed wejściem do wody plaże, bulwary i koryta rzek oczyszczono ze śmieci i odpadów. Z Brennicy w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim wyciągnięto olbrzymią oponę do ciężarówki. W Krakowie uprzątnięto plażę na przeciwko historycznej siedziby polskich królów Wawelu. W Raciborzu kilkanaście worków śmieci zebrano na terenie żwirowni w pobliżu Odry.
Byli tacy, którzy do rzek zgodzili się wejść tylko w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół: w Wilkowicach (Beskid Mały) do rzeki Białej Jagoda wjechała na koniu Pegazie, w Żylicy w Szczyrku (Beskid Śląski) wykąpała się suka Aza, a w Kołobrzegu (Pomorze) – pies Feluś!
Dochowaliśmy się także „dziecka Big Jump”! 6-letnia Tara z Bielska-Białej brała udział w akcji już drugi raz w swoim życiu. Pierwszy skok wykonała w objęciach taty jako roczne niemowlę w 2005 roku podczas 1. edycji Big Jump. Drugi skok w 2010 roku zrobiła już samodzielnie, ale trzymając wózek z młodszą siostrą – Radiką – jednorocznym bobasem.
O dziecku pomyślała jedna młodych kobiet biorących udział w happeningu Klubu Gaja w Wiśle - „Wisło, ojczyzno moja” bezpośrednio poprzedzającym Big Jump. Na kartce życzeniem do rzeki zapisała właśnie to pragnienie: mieć dziecko. Para narzeczonych poprosiła o pomyślność, młody mężczyzna o szczęście i 120 lat życia, dzieci swoje życzenia wyrażały w rysunkach. Wszystkie kartki powieszono na linkach rozpiętych między brzegami rzeki. Happening Klubu Gaja - „Wisła – królowa czy ściekowa?” odbył się także 10 lipca w Warszawie na Cyplu Czerniakowskim.
Kolejny Big Jump będzie w 2015 roku. W tym samym czasie wejdą w życie postanowienie Europejskiej Dyrektywy Wodnej, która wymaga podwyższenia jakości chemicznej i ekologicznej wód powierzchniowych w całej Europie.
Wisła – rzeka Wisła w centrum miasta (Klub Gaja, 300 osób)
Warszawa – rzeka Wisła przy Cyplu Czerniakowskim (Klub Gaja, 30 os.)
Gdańsk – połączenie Martwej Wisły i Motławy (podróżnik i organizator „Ekspedycji Wisła” - Marek Kamiński)
Gdynia – rzeka Cisówka, rejon zatoki Gdańskiej (Ekologiczne Stowarzyszenie Przyjaciół Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego EKOPARK, 20 os.)
Goleniów - rzeka Ina (Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy)
Kraków – rzeka Wisła w okolicach Wawelu (Przyjaciele Raby, 20 os.)
Kraków – zbiornik w kamieniołomie na Zakrzówku (nurkowie Beskid Divers z Bielska-Białej, 30 os.)
Wrocław – rzeka Odra w centrum (Fundacja EkoRozwoju i Eko-Unia, 20 os.)
Wrocław – rzeka Odra przy wyspie Słodowej (3 os.)
Nowielice – rzeka Rega (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, 30 os.)
Szczecin – rzeka Odra (Samorządowa Instytucja Kultury Szczecin 2016, 5 osób)
Dębno – rzeka Myśla (2 os.)
Włocławek – rzeka Wisła ( 7 os.)
Racibórz – żwirownia, okolice Odry (30 os.)
Sosnowiec – rzeka Przemsza (Stow.”Teraz Sosnowiec”, 3 os.)
Będzin – rzeka Przemsza (3 os.)
Brynica – rzeka Brynica (Forum.Kobiet z Miasteczka Śląskiego, 35 os.)
Środa Śląska - potok Rokitnik (Ośrodek Sportu i Rekreacji i Biblioteka Publiczna)
Wilkowice – rzeka Biała (amazonka na koniu Pegazie)
Szczyrk – rzeka Żylica (3 os. i suka Aza)
Bielsko-Biała – Wapienica - rzeka Wapieniczanka (8 os.)
Bielsko-Biała – Wapienica – dziki ciek wodny (2 os.)
Kołobrzeg – rzeka Parsęta (2 os. i pies Feluś)
Ząmbrowo – leśne jezioro (1 os.)
Górki Wielkie – rzeka Brennica (5 os.)
Zegrze – Zalew Zegrzyński (1 os.)
Grudziądz – rzeka Mątawa (4 os.)
Big Jump w Polsce organizowany jest w ramach programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”, który dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod Patronatem Ministra Środowiska.
Pobierz
-
201007200924520384
574356_201007200924520384 ・38.72 kB
-
201007200940220010
574359_201007200940220010 ・38.72 kB
Źródło: Klub Gaja