"Aktywnym być" to tytuł programu realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Pomocy Młodzieży „Podbeskidzie”. Projekt realizowany był od marca do listopada 2009. Beneficjentami programu były dzieci i młodzież, w sumie docelowo 120 osób.
Autorski program „Aktywnym być” na dofinansowanie wspierania programów na rzecz wyrównywania szans wychowawczych i rozwojowych dzieci i młodzieży opracowały Magdalena Berek – specjalista ds. organizacji i szkolenia w ŚHP Bielsko-Biała oraz Mariola Okulska – prezes Stowarzyszenia i był realizowany dzięki dotacji ze środków budżetu województwa śląskiego.
Strategicznym celem projektu było wyrównywanie szans wychowawczych i edukacyjnych dzieci i młodzieży przez wspieranie działań na rzecz zdobywania wykształcenia, przełamywanie w lokalnych społecznościach barier wychowawczych i edukacyjnych a także przygotowanie młodych ludzi do życia w nowoczesnym społeczeństwie. Drugim strategicznym celem projektu było wzmocnienie polityki prorodzinnej poprzez promowanie rodziny jako wartości i rodzinności jako stylu życia. Pozostałe cele, które zostały zrealizowane to zorganizowanie, w sposób bezpieczny i atrakcyjny, czasu wolnego od nauki dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu bielskiego w trakcie trwania roku szkolnego i podczas wakacji - pod opieką wykwalifikowanych wychowawców i w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach oraz zorganizowanie zajęć służących rozwojowi umiejętności konstruktywnego spędzania czasu wolnego, zdrowego trybu życia oraz pomocy w nauce dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, a także realizacja programów terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i ich rodzin dotkniętych patologiami społecznymi.
Cele dodatkowe programu, które zostały zrealizowane to:
- rozwijanie różnorodnych zainteresowań – kulturalnych, sportowych, turystycznych itp.,
- rozwijanie indywidualnych zdolności i umiejętności,
- wyrobienie nawyków kulturalnego zachowania się oraz poczucia estetyki i wrażliwości ,
- wyrobienie nawyków poszanowania tradycji, kultury oraz ochrony środowiska,
- integracja w grupie rówieśniczej,
- wdrażanie etycznych zasad współżycia społecznego,
- przejawianie troski o dzieci i młodzież nieśmiałą, niedostosowaną społecznie i zaniedbaną środowiskowo,
- stwarzanie warunków do nawiązywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych,
- prowadzenie terapeutycznych warsztatowych zajęć profilaktyczno-wychowawczych z zakresu problematyki uzależnień, zdrowego trybu życia i kulturalnego zachowania się na co dzień.
Grupa 22 osób w przedziale wiekowym 14-18, uczestniczyła w kursie komputerowym przygotowującym do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych e-Citizen, a następnie zdała egzamin potwierdzający ich umiejętności, co pozwoliło im na poszerzenie wiedzy i dało im na przyszłość większe szanse na znalezienie dobrej pracy. Uczestnicy projektu uczestniczyli w pozostałych planowanych przedsięwzięciach, np. zajęcia plastyczne (15 osób), zajęcia z rękodzieła artystycznego, (15 osób), konkursy, wycieczki, imprezy sportowe, uczestniczyli w zajęciach z doradztwa pedagogicznego( 20 osób) i zawodowego ( 20 osób).
Rezultatem było odizolowanie młodzieży od środowisk patogennych poprzez zorganizowane formy zagospodarowania czasu wolnego, wzbogacenie się młodzieży o pozytywne wzorce, wzmocnienie pozytywnych cech, rozbudzenie różnorodnych zainteresowań i wyrobienie pozytywnych nawyków.
Udział dzieci i młodzieży w programowych zadaniach zapewnił im możliwość atrakcyjnego i bezpiecznego spędzenia czasu wolnego od nauki, a rodzicom pozwalał w ten właśnie sposób zapewnić opiekę nad dziećmi i spokojnie pracować, bez obawy o los swoich pociech. Poprzez dofinansowanie programu ze środków społecznych, budżety rodzin tych uczestników nie zostały uszczuplone.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Pomocy Młodzieży "Podbeskidzie"