Przez ostatnich kilka miesięcy Stowarzyszenie „Klub Debata Decyzja Działanie” podróżowało po całym świecie kosztując wspaniałości, jakie oferują Kuchnie Świata, a wszystko dzięki warsztatom kulinarnym w ramach projektu „Kulinarne rewolucje”.
Od października 2012 w co drugą sobotę w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie odbywały się warsztaty kulinarne w ramach projektu „Kulinarne rewolucje”. Podczas 10 spotkań pod okiem szefa kuchni Pani Lidii Zająć uczestniczki projektu poznawały kuchnie z różnych zakątków świata. Kuchniami, jakie uczestniczki poznawały były kolejno: Kuchnia włoska, w której nie mogło zabraknąć składnika skrobiowego, charakterystycznego dla tej kuchni, a mianowicie: makaronu.
Następne warsztaty to kuchnia grecka. Tu wiodły prym oliwki, które zdominowały większość potraw. Jednak ważnym składnikiem charakterystycznym dla chociażby sałatki o błędnej nazwie – „grecka” - był ser feta. Dla osób, które nie lubią ostrego smaku wyzwaniem było trzecie spotkanie z kuchnią meksykańską. Nie ma to jak pikantne, chociaż dosyć ciężkie jedzenie. Na czwartych warsztatach rządziła kuchnia japońska. To była rewolucja dla kubków smakowych w menu nie mogło zabraknąć shusi, zupy miso, krewetek. Następna to kuchnia staropolska. Uczestniczki przygotowały i miały możliwość smakowania karpia w szarym sosie, śledzie z suszonymi śliwkami, zupy ziemniaczanej.
Kolejne spotkanie to coś lekkiego – kuchnia francuska, która przez niektórych uważana jest za najsmaczniejszą na świecie. Trudno się z tym nie zgodzić. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. Uczestniczki podczas warsztatów przygotowały m.in naleśniki francuskie, zupę cebulową, sałatkę nicejska. Poezja smaku.
Z Francji przenieśliśmy się do Węgier. Papryka słodka, ostra, mielona, suszona, wędzona - to głównie z nią kojarzy nam się kuchnia węgierska. Jednak nie samą papryką Węgier żyje. My postanowiliśmy przygotować Pörkölt czyli gulasz wołowy, Pagacsa, Langosze, oraz szaszłyki ślimakowe z kurczakiem, boczkiem i cukinią.
Na jednych z ostatnich zajęć przenieśliśmy się do Indii, które charakteryzuje się różnością przypraw: szafran, imbir, kurkuma, kardamon i wiele wiele innych. Podczas spotkania panie przygotowały m.in. kurczaka tikka masala, złocisty makaron sojowy z kokosem i curry, kurczak murgh makhani. Ostatnie dwa spotkanie to Kuchnie świata a w menu małże, sola pod beszamelem, zupa z fasolą chorizo, pierś z indyka z grzybami mun, zupa angielska, sałatka z serem gorgonzola i wiele innych pysznych dań.
Wszystkie działania w ramach projektu są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego .
Projekt realizowany na podstawie umowy z Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego