Bezrobotni na Mazowszu rozkręcają biznes, a radomski PUP nie ma funduszy.
Na Mazowszu w 2010 r. o 15% wzrosła liczba bezrobotnych zakładających własne firmy dzięki dofinansowaniu z Unii. Ze wsparcia udzielonego w ramach Poddziałania 6.1.3 PO KL skorzystało w latach 2008-2010 prawie 10 tys. bezrobotnych – wynika z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Jednocześnie radomski PUP zbadał efektywność wydatkowanych lokalnie środków i wykazał, że przeżywalność firm zakładanych z wykorzystaniem dotacji w 2008 r. wyniosła do roku 2010 aż 88%. Niestety mimo to urząd pracy w Radomiu boryka się z brakiem funduszy na aktywne formy walki z bezrobociem, w tym właśnie na dotacje do zakładania firm.
W roku 2010 na Mazowszu na założenie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne przeznaczono ponad 160 mln zł – zarówno z Funduszu Pracy, jak i z funduszy strukturalnych – a prawie 9 tys. osób skorzystało z bezzwrotnej dotacji na ten cel. W roku 2009 z takich dotacji skorzystało mniej o ok. 1000 bezrobotnych.
Trzeba podkreślić, że do tej pory rzadko prowadzono badania tego typu, a dane dostarczone przez Radomski PUP pozwalają obecnie w optymistyczny sposób spojrzeć na skuteczność aktywizacji zawodowej poprzez samozatrudnienie dotowane ze środków unijnych i z Funduszu Pracy. Według badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości żywotność firm z sektora MSP działających poniżej 1 roku to ok 76% (w odniesieniu do przeżywalności do 2009 r. tych przedsiębiorstw, które powstały w 2008 r.), więc wyniki uzyskane w powiecie radomskim są bardzo satysfakcjonujące.
Źródło: WUP w Warszawie