GUS 25 listopada 2010 r. podał oficjalne dane na temat bezrobocia rejestrowanego w październiku – stopa bezrobocia stabilizuje się – w stosunku do września br. nie zmieniła się, a w stosunku do analogicznego okresu w ub. roku wzrosła o 0,4%. Po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia stabilizuje się na poziomie 12%.
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wzrosła w stosunku do września br. o 6 tys. czyli o 0,3% i wyniosła 1818,6 tys. osób. Sytuacja poprawiła się znacznie w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to dynamika wzrostu liczby bezrobotnych między wrześniem a październikiem 2009 r. kształtowała się na poziomie 1,7% i wynikała z przyrostu populacji bezrobotnych o aż 27,5 tys osób. Uwzględnienie czynników sezonowych powoduje znormalizowanie liczby bezrobotnych do 1900 tys. osób, zarówno dla września, jak i października br.
Stopa bezrobocia w poszczególnych województwach wyniosła pomiędzy 8,6% w woj. wielkopolskim, a 18,7% w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych w stosunku do września o 1%. Wśród województw o najwyższym bezrobociu, poza woj. warmińsko-mazurskim, znalazły się województwo zachodniopomorskie (16,1%), gdzie liczba bezrobotnych przyrosła od września najszybciej w skali kraju – o 1,6%, kujawsko-pomorskie (15,3%), podkarpackie (14,8%) i lubuskie (14,7%, pomimo relatywnie istotnego, półprocentowego spadku liczby bezrobotnych). Najniższe stopy bezrobocia, poza woj. wielkopolskim, tradycyjnie już odnotowano w woj. mazowieckim (8,9%) oraz małopolskim i śląskim (po 9,6%).
Istotne jest to, że spadek liczby bezrobotnych w ujęciu miesięcznym odnotowano jedynie w czterech województwach, lecz w dwóch z nich był to spadek bardzo wyraźny – w woj. świętokrzyskim o 2,9%, a w woj. opolskim o 2,3%. W 12 województwach liczba bezrobotnych wzrosła.
Nowo zarejestrowani
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w październiku br. (283,1 tys. osób) była mniejsza zarówno od liczby odnotowanej w poprzednim miesiącu (o 12,3 tys. czyli o 4,2%), jak i od liczby rejestrowanej w październiku ubiegłego roku (o 9,9 tys. czyli o 3,4%). Przeprowadzenie korekty sezonowej powoduje jednak, że dla danych od czerwca 2010 r. rysuje się systematyczny wzrost liczby nowych bezrobotnych. Trend ten jest o tyle istotny, że wskazuje na relatywnie niskie ożywienie rynku pracy tymczasowej w minionym sezonie letnim. Tym ważniejsza może się tu okazać dynamika liczby ofert pracy na rynku, której wzrost oznaczałby otwarcie wakatów i umożliwiłby zatrudnianie bezrobotnych.
Aż 80,0% nowo zarejestrowanych stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny. Równolegle wśród ogólnej liczby nowo zarejestrowanych 34,0% stanowiły osoby do 24-go roku życia (tyle samo ile przed rokiem, a o 4,9% mniej niż we wrześniu), a 25,8% stanowiły osoby dotychczas niepracujące.
Udział osób zwalnianych przez zakłady pracy (ze względu na m. in. redukcje zatrudnienia) w napływie do bezrobotnych utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2% w stosunku do 2,1% we wrześniu. Sytuacja poprawiła się zaś znacznie w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to zwolnienia z winy pracodawcy odpowiadały za przyrost 2,9% bezrobotnych.
Bezrobotni absolwenci
W stosunku do ub. miesiąca nastąpiła jedynie nieznaczna zmiana napływu absolwentów szkół wyższych w wieku poniżej 27 lat do bezrobocia – z 30,6 tys we wrześniu na 30,5 tys w październiku. W ujęciu rocznym grupa ta zmalała o 0,3 tys. osób.
Z urzędów pracy wyrejestrowało się w październiku 277,1 tys. osób, czyli o 15,3% ogółu bezrobotnych – mniej niż przed miesiącem (o 5,9 tys. i o 0,4 p.p.), a więcej niż przed rokiem (o 12,5 tys. – o 0,1 p.p.). Spośród nich pracę oferowaną przez urzędy pracy podjęło 107,1 tys. osób, co stanowiło 38,7% wyrejestrowanych bezrobotnych. Udział ten spadł o 2 p.p. w stosunku do ubiegłego miesiąca.
Oferty pracy
W ujęciu rocznym i miesięcznym dynamiki liczby ofert pracy odnotowano sytuację podobną do sytuacji wyrejestrowań – do urzędów pracy zgłoszono mniej wakatów niż miesiąc temu, a więcej niż przed rokiem. W październiku 2010 r. pracodawcy zarejestrowali 88,8 tys. ofert pracy. Jest to co prawda o 13,1 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, lecz aż o 10,2 tys. mniej niż we wrześniu 2010 r. Przy uwzględnieniu czynników sezonowych obserwujemy niewielki lecz korzystny trend wzrostowy, który rozpoczął się około października ubiegłego roku i trwa aż do teraz (z niewielkimi odchyleniami). Liczba ofert pracy znormalizowana ze względu na czynniki sezonowe wyniosła w październiku 85.7 tys. i choć była mniejsza od znormalizowanej liczby ofert we wrześniu br., to była większa niż pozostałe poprzednie wskazania licząc od maja br. Jeżeli trend ten utrzyma się, to wspomniany wcześniej wzrost liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych nie będzie musiał oznaczać wzrostu stopy bezrobocia, a wręcz może zapewnić większą stopę odpływu z bezrobocia do grupy zatrudnionych. Nie jest to jednak przesądzone w obliczu wspomnianych już problemów z dopasowaniem jakości wakatów i wymagań pracodawców do kompetencji i doświadczenia osób poszukujących pracy.
Co dalej?
Podsumowując niniejsze zestawienie można powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza niż przed rokiem, jednak nic jednoznacznie nie wskazuje na to, by w sezonie zimowym można było oczekiwać nagłego spadku stopy bezrobocia. Wszystko obecnie zależy od
- możliwości pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy (wzrost liczby ofert pracy na wolnym rynku i w urzędach pracy),
- wymagań pracodawców co do kompetencji ich przyszłych pracowników (ciągle obecna jest tendencja do oczekiwania bardzo wysokich kwalifikacji i doświadczenia nawet od osób młodych)
- możliwości kształcenia bezrobotnych tak, by byli w stanie te wymagania spełnić.
Źródło: GUS, www.bezrobocie.org.pl