Bezpłatna Akademia współdecydowania dla samorządowców z warmińsko-mazurskiego
Czym jest partycypacja i dlaczego jest nam potrzebna? Jak wykorzystać jej mechanizmy podczas tworzenia skutecznej polityki lokalnej? Jak zaktywizować społeczność do wspólnego działania? Rusza kolejna edycja szkoleń w ramach Akademii Lokalnej Polityki Publicznej, tym razem dla samorządów z woj. warmińsko-mazurskiego.
Dla tych, którzy chcą poznawać zagadnienia związane z partycypacją publiczną, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystywać w codziennej pracy, organizatorzy przygotowali warsztaty, które prowadzić będą specjaliści-praktycy, twórcy wielu publikacji na temat partycypacji.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z procesem tworzenia diagnozy problemów społecznych, wdrażania programów współpracy z mieszkańcami, aktywizowania społeczności lokalnej, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i konsultowania dokumentów strategicznych gmin. Po skończeniu warsztatów uczestnicy otrzymują certyfikat.
Do udziału w Akademii organizatorzy zapraszają wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów oraz sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych.
Najbliższe zajęcia zaplanowane są kolejno:
- 21-22 maja – warsztat z zakresu zrównoważonego rozwoju „Strategiczne planowanie zrównoważonego rozwoju w jednostkach samorządu lokalnego”, EŁK
- 23-24 maja – warsztat z zakresu integracji społecznej „Nowoczesny samorząd: Budowanie wizerunku samorządu poprzez rozwiązywanie problemów społecznych”, OLSZTYN
- 4-5 czerwca – warsztat z zakresu przedsiębiorczości i zatrudnienia „Lokalne programy wspierania przedsiębiorczości i zatrudnienia” ELBLĄG.
Dołączenie do ALPP umożliwia dostęp do bazy doświadczeń zbieranych cały czas podczas realizacji projektu „Decydujmy razem”, rozszerza wiedzę na temat problemów społecznych, tworzenia i wdrażania programów oraz strategii, dobrego planowania, aktywizowania społeczności lokalnej, technik negocjacyjnych, rozwiązywania sytuacji konfliktowych, a także pomaga poprawić jakość dokumentów strategicznych gminy/powiatu. Ponadto, dla uczestników warsztatów zaplanowana została wizyta studyjna w jednym z samorządów realizujących projekt „Decydujmy razem”.
Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy