16 czerwca 2013 w Warszawie na pikniku profilaktycznym "Bezpieczna Jazda" organizowanym przez Fundację po DRUGIE zjawiło się ponad sto dziewcząt i chłopców z młodzieżowych ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych m.in. Kcynia, Racibórz, Studzieniec, Falenica, Mrozy, Borowie… zdecydowało się na udział w tym nietypowym wydarzeniu.
Młodzież z placówek resocjalizacyjnych na piknik przygotowała stoiska profilaktyczne przez które chciała zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na ważne problemy i zagrożenia, które mogą spotkać dzieci i młodzież w czasie wakacji. Przygotowane stoiska startowały w konkursie.
Dziewczęta z MOW w Wierzbowie, które na swoim stoisku przestrzegały przed niesprawdzonymi wyjazdami, kuszącymi propozycjami zagranicznej pracy otrzymały nagrodę główną. W lipcu popłyną w rejs z Kapitanem Romanem Paszke. Odbierały nagrodę ze łzami w oczach.
Wzruszeń nie brakowało też w innych drużynach. Uczestnicy pikniku podkreślali, że to spotkanie dla nich jest wydarzeniem bardzo miłym i ważnym.
- Mogliśmy spotkać innych wychowanków, dowiedzieć się jak działają inne placówki, nawiązać nowe znajomości – opowiada jedna z uczestniczek.
- Na pikniku jest swobodna atmosfera. Czułem się jak w rodzinie – dodaje wychowanek zakładu poprawczego.
Stoiska poruszyły wiele ważnych zagadnień. Młodzież zwracała uwagę na zagrożenia wynikające z palenia papierosów, spożywania alkoholu, przestrzegała przed sektami. Były również stoiska pokazujące jak bezpiecznie spędzać czas. Wychowankowie z Zakładu Poprawczego w Kcyni uczyli kajakarstwa, dziewczęta z Mrozów prezentowały jazdę na rowerze, chłopcy z Szubina zwracali uwagę na ryzykowne skoki na główkę.
- Wybór najlepszego stoiska nie był łatwą sprawą – podkreśla Mirosława Kątna, szefowa Komitetu Ochrony Praw Dziecka, która zasiadła w jury. – Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, nie tylko zrobili fenomenalne stoiska, ale również ich zachowanie i sposób prezentowania przekazów profilaktycznych był na najwyższym poziomie.
Podopieczni Fundacji po DRUGIE występowali również w muszli koncertowej. Wychowankowie z Szubina przygotowali kabaretowe występy, zaśpiewały dziewczęta z Falenicy, Zakład Poprawczy w Raciborzu przedstawił teatrzyk kukiełkowy. Był również występ zespołu UZIEMIENIE, który już kolejny raz uczestniczył w fundacyjnym wydarzeniu.
Imprezę zamknęły pokazy ogniowe przygotowane również przez wychowanków z Raciborza. Mieszkańcy żegnali ich słowami „Praga dziękuje!”.
- Wierzę, że dzięki takim imprezom będzie nam łatwiej działać na rzecz naszych podopiecznych – podsumowuje Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE. – Warszawiacy mogli zobaczyć i przekonać się, że warto wspierać młodzież z placówek resocjalizacyjnych, że w tej grupie są młodzi, zdolni i fajni ludzie, którym należy się szansa na lepsze życie. Mam nadzieję, że za rok również pokażemy się z najlepszej strony, a do Warszawy przyjedzie już nie 100 a 200, a może nawet 300 wychowanków.
Źródło: Fundacja po DRUGIE