Czy jesteś gotowy na organizację bezpiecznego wolontariatu? Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, jak profesjonalnie organizować pracę wolontariuszy pod kątem ich bezpieczeństwa.
Wypadki wolontariuszy
W roku 2022 Fundacja ipomocni.pl przeprowadziła ankietę wśród organizacji pozarządowych z całej Polski. Udział w w niej wzięło 115 organizacji działających w różnych obszarach, od pomocy społecznej po schroniska dla zwierząt.
Okazało się, że w prawie 10 % z nich doszło do wypadku z udziałem wolontariusza. W 2,7% organizacji taki wypadek skutkował trwałym uszczerbkiem na zdrowiu wolontariusza.
Zaskoczyła nas jeszcze jedna informacja, jaka wynikała z ankiety. Otóż 14 % ankietowanych nie poświęca bezpieczeństwu wolontariuszy w ogóle czasu. W tym te organizacje, w których doszło do ciężkiego wypadku z utratą zdrowia wolontariusza!
Niezbędna jest zmiana świadomości organizacji korzystających z wolontariatu w obszarze bezpieczeństwa wolontariuszy. Dlatego powstał przewodnik dla organizatorów wolontariatu "Bezpieczeństwo wolontariuszy".
Obowiązek korzystającego
Jaki jest obowiązek organizacji korzystającej z pracy wolontariuszy w kwestii jego bezpieczeństwa?
Mówi o tym zapis znajdujący się w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w Art. 45 punkt 1:
Korzystający ma obowiązek:
1) informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
2) zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Zanim poinformujesz wolontariusza o ryzyku - oceń zagrożenia
Jeżeli chcesz poinformować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, nie unikniesz przygotowania oceny tego ryzyka. Aby to zrobić rzetelnie, trzeba przygotować ją podobnie, jak przygotowuje ją pracodawca.
Przeanalizowanie ryzyka prowadzi do świadomego przygotowania pracy wolontariusza w sposób, który to ryzyko minimalizuje.
W przewodniku znajduje się wiele pomocnych materiałów i przykładów, które pomogą to zrobić.
Na ogół organizacje mają pewien zakres prac, jakie powierzają wolontariuszom. Wystarczy raz porządnie przygotować ocenę ryzyka dla tych prac, by przez kolejne lata jedynie je aktualizować w razie potrzeby.
Niech wolontariusze nie stają się ofiarami wypadków przez brak odpowiedniej organizacji ich pracy.
Przewodnik do bezpłatnego pobrania na stronie Fundacji ipomocni.pl
Źródło: Fundacja ipomocni.pl