Jak szybko można pędzić na hiszpańskich autostradach? Czy rowerzysta w Szwecji potrzebuje kasku? Jakie wyposażenie bezpieczeństwa w samochodzie jest wymagane na Słowacji? Wybierając się na wakacje, nie musimy już poświęcać czasu na żmudne szukanie takich informacji. Podróżując po Europie, można mieć wszystko pod ręką dzięki nowo opracowanej przez Komisję Europejską bezpłatnej aplikacji „Going Abroad” na smartfony.
Jak informuje Komisja Europejska, aplikacja jest dostępna w 22 językach dla smartfonów z systemami iOS, Android i Windows.
Oprócz wszystkiego, co powinno się wiedzieć o ruchu drogowym we wszystkich krajach UE, aplikacja obejmuje również quizy o bezpieczeństwie na drogach, a nawet grę pamięciową dla pasażerów, którzy nudzą się w trakcie długich podróży samochodem.
Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za politykę transportu, przestrzega: „Drogi europejskie są zawsze najbardziej zatłoczone w okresie wakacji letnich. O ile łatwo jest wyjechać samochodem za granicę, to niejeden kierowca nie zdaje sobie sprawy, że pewne przepisy i znaki drogowe nie są jednakowe w całej UE. Aplikacja „Going Abroad” to wygodne i przyjazne dla użytkownika źródło informacji, minimalizujące ryzyko błędu”.
Aplikacja dostarcza wiedzę na temat wszystkich zagadnień niosących największe ryzyko wypadków, w szczególności: ograniczeń prędkości i dopuszczalnego stężenia alkoholu, reguł sygnalizacji świetlnej i korzystania z telefonów komórkowych. Informuje również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie i noszenia kasku, jadąc na rowerze lub motocyklu.
Udostępnienie aplikacji tuż przed sezonem wakacji letnich nie jest przypadkowe, ponieważ to w lipcu i sierpniu przypada szczyt natężenia ruchu drogowego, a co za tym idzie notuje się średnio o 50 proc. więcej śmiertelnych ofiar wypadków drogowych niż w lutym, „najbezpieczniejszym” miesiącu.
Unia poczyniła duże postępy w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa drogowego w ciągu ostatnich lat. Między 2001 a 2010 r. liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE udało się ograniczyć o 43 proc. Pomiędzy rokiem 2010 a 2013, śmiertelne żniwo wypadków drogowych zmniejszono o kolejne 17 proc.
- Wideoklip promujący aplikację
- Komunikat prasowy KE (31.03.2014): Bezpieczeństwo na drogach: drugi rok z rzędu Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu
- Strona internetowa Komisji poświęcona tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego
- Komisarz na Twitterze @SiimKallasEU
Pobierz
-
201405282115320239
985604_201405282115320239 ・38.72 kB