Bezpieczeństwo Polek i Polaków zaczyna się od troski o środowisko – Fundacja WWF apeluje do Kandydatów na Prezydenta RP
Polska płonie i tonie jednocześnie. Rekordowe temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenie wód i powietrza. Aż 71 proc.1 Polek i Polaków obawia się skutków zmiany klimatu, a dla większości niepokój z tym związany przekłada się na przekonanie o konieczności aktywnego im przeciwdziałania. Tymczasem, liderzy wyścigu o fotel Prezydenta nie przedstawili swoich poglądów na temat ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianie klimatu.
Prezydent ma wpływ na kształtowanie długofalowych polityk i powinien zabierać głos w sprawach, które decydują o przyszłości Polski. Dlatego Fundacja WWF Polska zaapelowała do kandydatów na urząd Prezydenta RP, aby w przedwyborczej debacie nie zapominać o dyskusji na temat rozwiązań środowiskowych i klimatycznych, które mają wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo, gospodarkę i życie codzienne milionów obywateli.
Pożary, które jeszcze niedawno kojarzyły się głównie z letnimi miesiącami, dziś wybuchają już wczesną wiosną. W trakcie Świąt Wielkanocnych, płonął Biebrzański Park Narodowy. Coraz więcej regionów kraju dotyka susza hydrologiczna zagrażająca rolnictwu i zasobom wodnym. A przed nami kolejny rok z rekordowo wysokimi temperaturami. – To nie są zjawiska odległe ani abstrakcyjne. To dzieje się tu i teraz – podkreśla w swoim apelu do kandydatów na urząd Prezydenta RP Fundacja WWF Polska i apeluje o rozpoczęcie merytorycznej debaty na temat konkretnych rozwiązań, których oczekują wyborcy.
Według badań More in Common 71 proc. Polek i Polaków obawia się skutków zmiany klimatu (w tym 28 proc. bardzo), a 57 proc. jest zdania, że aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego, działania zaradcze należy podjąć już teraz. Zmiana klimatu i globalne ocieplenie mają realny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo, gospodarkę i codzienne życie milionów Polek i Polaków. Jednym z wielu przykładów jest susza, która nie tylko zwiększa ryzyko pożarów i powodzi, ale również uderza w produkcję żywności, prowadzi do wzrostu cen i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu.
– Choć skala wyzwań jest ogromna, nie brakuje sprawdzonych rozwiązań, które możemy wdrażać już dziś. Od naturalnej retencji wody, przez odtwarzanie mokradeł i lasów, po rozwój odnawialnych źródeł energii – mamy konkretne propozycje jak chronić Polaków, przyrodę i klimat. Potrzeba tylko jednego: woli politycznej i odwagi, by je wdrożyć. Dlatego z niepokojem obserwujemy brak merytorycznej dyskusji na temat rozwiązań środowiskowych i klimatycznych wśród czołowych kandydatów w debacie przedwyborczej. Tymczasem Prezydent – jako głowa państwa – ma wpływ na kształtowanie długofalowych polityk i powinien zabierać głos w sprawach, które decydują o przyszłości Polski – mówi Mirosław Proppé, Prezes Zarządu Fundacji WWF Polska.
Latarnik WWF – 10 postulatów dla bezpieczeństwa obywateli
W dobie rosnącej dezinformacji szczególnie istotne staje się zapewnienie Wyborcom dostępu do wiarygodnych informacji. Dlatego Fundacja WWF Polska przygotowała Latarnik WWF – narzędzie, które pozwala obywatelom porównać poglądy kandydatów na temat polityki środowiskowej i klimatycznej. – Zwróciliśmy się do komitetów wyborczych z ankietą zawierającą pytania na temat ochrony przyrody, energetyki, rolnictwa, edukacji i adaptacji do zmiany klimatu. Odpowiedzi są zamieszczane w internetowym narzędziu Latarnik WWF. Niestety, nie wszyscy kandydaci odpowiedzieli na nasze liczne próby kontaktu. Dziękujemy za gotowość do rozmowy komitetom wyborczym Magdaleny Biejat, Szymona Hołowni oraz Adriana Zandberga, które wypełniły naszą ankietę. Wciąż mamy nadzieję na uzyskanie odpowiedzi od głównych kandydatów prowadzących w przedwyborczych sondażach – dodaje Katarzyna Nawrocka, Specjalistka ds. Rzecznictwa WWF.
Jako społeczeństwo mamy prawo wiedzieć, jakie rozwiązania proponują kandydaci w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń. Fundacja przygotowała 10 postulatów, na których temat powinni wypowiedzieć się kandydaci na urząd Prezydenta RP:
- Odbudowa zasobów przyrodniczych
- Utworzenie Funduszu na rzecz odbudowy przyrody
- Stosowanie rozwiązań przeciwpowodziowych opartych na przyrodzie i adaptacji do zmiany klimatu
- Reforma polityki rolnej wspierająca rolników i przyrodę
- Żywienie zbiorowe kształtujące zdrowe i przyjazne środowisku nawyki
- Edukacja terenowa i budowanie więzi uczniów i uczennic z naturą
- Rozwój energetyki wiatrowej na lądzie
- Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku
- Współistnienie człowieka z dużymi drapieżnikami
- Przeciwdziałanie przełowieniu i ochrona dostępu do ryb dla przyszłych pokoleń.
W Latarniku WWF można wyrazić swoje zdanie na temat ochrony środowiska oraz klimatu, a także sprawdzić, którzy kandydaci udzielili swoich odpowiedzi: latarnik.wwf.pl.
Szczegółowe opisy postulatów znalazły się w przygotowanym przez ekspertów Fundacji WWF Polska podręczniku: wwf.pl/wybory-ktore-zadbaja-o-nasza-przyszlosc.
– Zwracamy się do wszystkich kandydatów z apelem: sprawy klimatu i środowiska nie mogą pozostać na marginesie kampanii prezydenckiej. W obliczu rosnących zagrożeń potrzebujemy liderów gotowych do przedstawienia jasnego stanowiska i otwartego dialogu ze społeczeństwem. To nie są tematy poboczne – to fundamenty bezpiecznej przyszłości – apeluje Mirosław Proppé.
-
Apel Fundacji WWF Polska - wybory 2025 PDF.pdf
pdf ・262.37 kB
Źródło: Fundacja WWF Polska