Bezkarne strony. Niedostosowanie serwisów internetowych bez sankcji
(PAP) Za niedostosowanie publicznych serwisów internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych nie są przewidziane sankcje wynikające bezpośrednio z przepisów – dowiadujemy się w MAC.
Za niedostosowanie publicznych serwisów internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych nie są przewidziane sankcje wynikające bezpośrednio z przepisów w zakresie Krajowych Ram Interoperacyjności.
– Jest za to sankcja natury ogólnej – niespełnienia wymogów prawnych i negatywnych wyników kolejnej kontroli w tym zakresie oraz stwierdzenia uchybień ze stosownymi zaleceniami w zależności od ustaleń kontroli, dlaczego wymogi nie zostały spełnione lub niespełnione w terminie – wyjaśnia Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC.
Według rzecznika MAC dostępność strony internetowej to proces, a nie jednorazowe działanie.
– Dostosowywanie strony do wymogów dostępności jest złożone, a strona internetowa spełniająca wymogi w dniu badania nie staje się permanentnie dostępną stroną – dodaje.
Jego zdaniem jednym z istotniejszych aspektów dostępności są prawidłowo wytworzone i publikowane treści, a jej zapewnienie należy traktować jako proces, m.in. dlatego że wymaga stałej dbałości o dostępność publikowanych zasobów.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (…) z 12 kwietnia 2012 roku serwisy administracji publicznej mają być dostosowane do potrzeb obywateli niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0 do 30 maja 2015 roku.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP