19 listopada 2022 r. koalicja Future Food 4 Climate spotkała się na I Forum Bezpiecznej Żywności, organizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego, matronatem/patronatem medialnym Krytyki Politycznej, Śląskiej Opinii, Ekowyborcy, Zielonych Wiadomości. Wśród mówców i mówczyń otwierających debatę głos zabrała Morgan Janowicz, członkini zarządu Green REV Institute.
Nic o nas bez nas, czyli dlaczego demokracja bez młodych nie jest demokracją
To, co dzisiaj robimy, to wszystko jest dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy w pełni świadome i świadomi, że prowadzimy działania systemowe, których efekty będą widoczne nie dzisiaj ani jutro, ale za kilka lat. Codziennie budujemy debatę w zakresie skutków działania obecnego systemu żywnościowego i ta debata jest elementem pewnego procesu. Poprzez nasze działania poszerzamy debatę i pogłębiamy jej merytoryczność. Za tym powinny pójść inicjatywy legislacyjne, następnie konsultacje publiczne i przyjmowanie prawa oraz oczywiście jego wdrażanie. Beneficjentami i beneficjentkami ma szansę być najszybciej moje pokolenie. Jeżeli uda nam się to zrealizować, to mam realna szansę żyć w bardziej sprawiedliwym i etycznym świecie.
Obecne pokolenie decydentów i decydentek ma obowiązek i szansę zainicjować zmianę. Mowa tutaj o pokoleniu w wieku 40-70 lat, ponieważ właśnie te osoby mają szansę podjąć decyzję i zainicjować zmianę. To Państwo to rozpoczniecie, ale to moje i kolejne pokolenia zajmą się elementem wdrażania. Podstawowym elementem naszej misji w ramach Green REV Institute oraz koalicji Future Food 4 Climate jest poszerzanie partycypacji i zaangażowania młodych ludzi. Z jednej strony tworzymy nowy system dla kolejnych pokoleń, które muszą być zaangażowane w rozpoczynanie tego całego procesu. To doprowadzi do tego, że te zmiany będą uznawane przez moje pokolenie jako nasze zmiany. Będziemy tego bronić, bo to będą nasze działania i nasze projekty. Będziemy o to walczyć, bo będziemy w to zaangażowane i zaangażowani. Będzie to część nas. Z drugiej strony skoro moje pokolenie ma za zadanie wdrażać podjęte decyzje, to musimy uczestniczyć w tych procesach. Nic o nas bez nas, ponieważ to jest dla nas. Bez nas to się nie uda, ponieważ to my będziemy to wdrażać.
Reprezentuję generację, która w większości zgadza się ze stwierdzeniem, że katastrofa klimatyczna to prawda. Ale co z tego, że zgadzamy się z tym, że należy skończyć z gadaniem i zacząć podejmować realne działania, skoro najnowszy raport „Ziemianie atakują” z 2022 roku pokazuje, że to właśnie moje pokolenie najczęściej używa stwierdzenia, że już jest za późno, aby zapobiec katastrofie klimatycznej. Najczęstszym argumentem jest to, że to „Wy” zniszczyliście naszą planetę i naszą przyszłość, więc to teraz naprawcie. Osoby młode, wbrew temu, co jest powszechnie powielane przez media, charakteryzują się brakiem chęci do podjęcia działania, aby poradzić sobie z katastrofą klimatyczną.
Niestety przez ostatnie 30 lat nie udało się podjąć konkretnych decyzji politycznych związanych z inwestycją w społeczeństwo obywatelskie. Jakie są tego skutki? Po pierwsze bardzo niski wskaźnik zrzeszania się ludzi w Polsce. Jesteśmy na szarym końcu w Europie. Gdybyśmy nałożyły i nałożyli na to wszystko perspektywę wieku, to moje pokolenie praktycznie nie uczestniczy w procesach decyzyjnych. W 2018 r. udało nam się zmobilizować w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, ale zdecydowana większość moich kolegów, koleżanek skończyła z aktywizmem. Wielu porzuciło aktywizm ponieważ zostało zniechęconych przez osoby decyzyjne, które po prostu nas nie słuchają. Wiele osób nie wiedziało, jak dalej działać w obliczu nawarstwiających się kolejnych kryzysów. I nasza koalicja Future Food 4 Climate oraz nasz think tank Green REV Institute starają się tę lukę wypełniać i pokazywać, jak można skutecznie działać.
Nie chciałabym, aby moje pokolenie było spychane wyłącznie na pozycję aktywizmu ulicznego. I tutaj nie chcę być źle zrozumiana – oczywiście protesty, demonstracje są bardzo ważne w demokracji, ale ja i wiele moich koleżanek i kolegów chcemy realnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Kończymy studia, zdobywamy doświadczenie w organizacjach pozarządowych, jesteśmy aktywne na forum międzynarodowym i chcemy działać systemowo. Chcemy być partnerami i partnerkami dla osób decyzyjnych, uczestniczyć w debatach, chcemy być widoczne w mediach, chcemy móc startować w wyborach tak, aby zwiększać nasze możliwości oddziaływania w sprawach dla nas kluczowych – prawa człowieka, prawa zwierząt, klimat, bioróżnorodność.
Bez nas to się nie uda, ponieważ to my będziemy kończyć tę zmianę. Nic o nas bez nas, ponieważ ta zmiana dotyczy mojego pokolenia. Tak jak demokracja bez kobiet nie jest demokracją, tak demokracja bez mojego pokolenia nigdy nie będzie demokracją.
Źródło: Green REV Institute