Bez granic między sztuką i życiem
Muzyka, poezja, malarstwo, taniec, teatr, fotorafia, rękodzieło, kulinaria… w domach, budynkach gospodarczych, na podwórkach. Już po raz czwarty mieszkańcy podolsztyńskiej gminy Jonkowo przy wsparciu licznie tu działających organizacji pozarządowych otworzyli swoją prywatną przestrzeń, by zaprosić do niezwykłych światów, które w niej tworzą. Projekt „Sztuka w obejściu” to lokalne święto ściagające gości z całej Polski. W tym roku festiwal trwał od 3do 5 października wWęgajtach, Godkach, Pupkach, Nowym i Starym Kawkowie, Wołownie i Szałstrach.
Wystawy można było ogladać w Siedzibie Stowarzyszenia Ręką Dzieło, Ośrodku Teatralnym Węgajty, pracowni ceramicznej „Cegielnia Art”, gospodarstwach agroturystycznych: „Wersal”, „Różane Wzgórza”, „Bajka” i „Marysiowe Łąki”, w Domu za Sklepem, Lawendowym Muzeum Żywym, pracowni „Koronczarna”, Warmińskiej Pracowni Ikony (goszczącej w kościele w Nowym Kawkowie), Galerii Kawkowo, gospodarstwie „Kraina Smaku” i w Kuźni Metalu i Pracowni Dźwięku Aleksandra Raczaka. Do akcji przyłączyli się też nauczyciele i uczniowie z Jonkowa z projektem Kreatywna Szkoła. Odbyło się wiele imprez towarzyszących: warsztaty, spektakle, koncerty, projekcje filmów… W ramach (organizowanej we współpracy z Komitetem Społecznym”Razem z Ukrainą» z Bartoszyc) akcji „Zbiórka dla Ukrainy”sprzedawano cegiełki, z których dochód przeznaczony był na organizację pobytu w Polsce dzieci, których rodzice ucierpieli podczas wojny na Ukrainie. Duże znaczenie miały działania ekologiczne. Na przykład w Siedzibie Stowarzyszenia Ręką Dzieło można było obejrzeć przygotowaną we współpracy z Fundacją Greenpeace Polska wystawę „Zmiany Klimatu”, a w Lawedowym Muzeum odbył się pokaz filmu „Drill Baby Drill” opowiadającego o wydobyciu gazu łupkowego.
W wielu miejscach można było zjeść pyszny obiad (nie zabrakło propozycji dla wegetariam i wegan) i skosztować lokalnych specjałów przygotowanych z produktów z ekologicznych gospodarstw. Wszedzie był nadzwyczajny klimat do rozmów.
Organizatorami „Sztuki w Obejściu” są: Stowarzyszenie Węgajty oraz Stowarzyszenie Ręką Dzieło. Jest to działanie społeczne odbywające się na zasadzie współpracy biorących w niej udział gospodarstw. Wsparcia finansowego przy pokryciu niezbędnych kosztów udzielili: Altkom Akademia S.A. i Fundacja Lawendowe Muzeum Żywe.
Tekst: Dorota Suwalska
Foto: Darek Kondefer