Weekendowy piknik, instalacja artystyczna czy plenerowy pokaz filmów – każde z tych wydarzeń, aby mogło się odbyć, musi poprzedzić skomplikowana procedura. Centrum Komunikacji Społecznej chce ją uprościć. Zorganizowało robocze spotkanie, na którym przedstawiciele miasta i stołecznych NGO-sów zastanawiali się, jak rozwiązać problem.
Urzędnik pierwszego kontaktu
By ułatwić tę procedurę, przedstawiciele organizacji wyszli z propozycją powołania „urzędnika pierwszego kontaktu”. Zdania na temat jego przyszłej roli i obowiązków są jednak podzielone.
Zdaniem Krzysztofa Herbsta, eksperta wspierającego Społeczną Strategię Warszawy, wszystkie procedury związane z wynajęciem przestrzeni miejskiej, powinny leżeć po stronie urzędników.
– Jeśli urzędy, z racjonalnych dla siebie powodów, wprowadziły tak skomplikowane procedury, same powinny się nimi zajmować – mówił podczas spotkania Krzysztof Herbst.
Innego zdania jest Urszula Majewska z Urzędu Dzielnicy Warszawa - Śródmieście.
– Sama procedura musi być jasna i szybka, jednak obowiązek jej dopełnienia powinien pozostać po stronie wnioskodawcy. „Urzędnik pierwszego kontaktu” to świetny pomysł. Mógłby pomagać w załatwieniu wszystkich formalności oraz wskazywać odpowiednie instytucje. Organizacje same wiedzą najlepiej, jakie wydarzenie chcą zorganizować i jak ma ono wyglądać. Powinny więc kontrolować przebieg całej procedury.
Jeszcze inną propozycję wysunął Łukasz Będkowski z Centrum Komunikacji Społecznej. Jego zdaniem „urzędnik pierwszego kontaktu” powinien być w stałym kontakcie z wnioskodawcą i wspólnie z nim przedzierać się przez całą procedurę.
Kartograficzna zmora
Podczas spotkania dużo uwagi poświęcono mapom, których przygotowanie jest warunkiem koniecznym uzyskania zgody na wynajęcie przestrzeni miejskiej. Zdaniem Krzysztofa Herbsta, konieczność ich sporządzania to biurokratyczne wygłupy.
– Aż tak dokładne dane nikomu nie są potrzebne. Wystarczyłby zwykły szkic na kartce w kratkę – mówił podczas spotkania.
Członkowie organizacji przyznają, że mapy to jedna z największych trudności w całej procedurze wynajmowania przestrzeni miejskiej. Samo ich przygotowanie to dla wielu NGO-sów niemałe wyzwanie. Gdy projekt mapy trafia już do stosownego urzędu, nie można wprowadzać w nim żadnych zmian. Jakiekolwiek poprawki wymagają powtórzenia całej czasochłonnej procedury.
Przedstawiciele organizacji wyszli z propozycją, aby miasto przygotowało ogólnodostępną bazę „pustych” planów najczęściej wynajmowanych terenów oraz kilku wersji ich przykładowego zaadaptowania. W ten sposób organizacje mogłyby korzystać z gotowych wzorów lub – na podstawie zamieszczonych przykładów – przygotowywać je samodzielnie.
Pozwolenia na ostatnią chwilę
Przedstawiciele stołecznych NGO-sów zwrócili także uwagę na fakt, że pozwolenia na przeprowadzenie imprezy wydawane są zbyt późno, a często na ostatnią chwilę.
Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów wspomina swój pierwszy projekt realizowany w przestrzeni publicznej.
– Impreza była zaplanowana na niedzielę. Zakupiliśmy już potrzebne instalacje, opłaciliśmy artystów, wszystko było dopięte na ostatni guzik. No, z małym wyjątkiem – wciąż czekaliśmy na oficjalną zgodę urzędu. Otrzymaliśmy ją w piątek, pięć minut przed jego zamknięciem. Nie ukrywam, że kosztowało mnie to wiele nerwów.
Zdaniem Urszuli Majewskiej, takie sytuacje faktycznie nie powinny mieć miejsca, jednak chcąc być sprawiedliwym trzeba pamiętać, że organizacje bardzo często same działają na ostatnią chwilę.
Opieszałość to niestety nie jedyny problem. Organizacje, które otrzymały dotację z miasta na określone wydarzenie, są zobligowane do przeprowadzenia imprezy. Jeśli tego nie zrobią, muszą zwrócić przyznane środki. NGO-sy dość często podejmują więc ryzyko niedopełnienia wszystkich formalności. Gdyby tego nie robiły, wiele wydarzeń po prostu nie doszłoby do skutku.
Spotkanie odbyło się w Warsztacie przy Placu Konstytucji 4 w ramach przygotowań Programu Operacyjnego Społecznej Strategii Warszawy pt. „Wzmocnienie terytorialnej wspólnoty sąsiedzkiej”. Planowane są kolejne spotkania, na konkretne rozwiązania trzeba będzie jeszcze zaczekać. Na razie, by ułatwić organizowanie wydarzeń w przestrzeni, Centrum Komunikacji Społecznej zebrało obowiązujące przepisy. Można je znaleźć na stronie: http://ngo.um.warszawa.pl/rezerwacja-terenu-w-przestrzeni-publicznej.
Pobierz
-
201110131524100159
688830_201110131524100159 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)