O pieniądze z Ministerstwa Rozwoju na wsparcie programów rewitalizacyjnych starało się 40 miast. Co drugie z nich pieniądze otrzyma. Najwięcej, bo aż 4,2 miliona złotych, zgarnie Warszawa na działania w ramach rewitalizacji Pragi. Część z tych pieniędzy trafi do organizacji.
Warszawski projekt, „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, zajął drugie miejsce w konkursie Ministerstwa Rozwoju. Zaplanowane w nim działania podejmowane będą przede wszystkim na obszarze Pragi Północ. Ich celem ma być – jak przekonuje wiceprezydent miasta, Michał Olszewski – zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, tworzenie i wspieranie Lokalnych Systemów Wsparcia dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz uatrakcyjnienie przestrzeni publicznej. Podobnie więc jak cały Zintegrowany Program Rewitalizacji, także ten projekt służyć ma rewitalizacji w szerokim rozumieniu – przestrzennym, ekonomicznym, kulturalnym i społecznym.
Czy? Tak. Ile? Nie wiadomo
Co prawda 4,2 miliona złotych może nie robić wielkiego wrażenia, jeśli porównamy je z wielkością całego, prawie półtoramiliardowego budżetu przeznaczonego na rewitalizację Pragi. W rzeczywistości pieniądze te mogą stanowić jednak ważny zastrzyk funduszy na działania społeczne. Bardzo wiele środków ze wspomnianych 1,4 miliarda złotych przeznaczonych zostanie bowiem na niezbędne na Pradze działania infrastrukturalne – jak instalacja łazienek w mieszkaniach, doprowadzenie centralnego ogrzewania czy budowa większej liczby lokali komunalnych. Niemałe pieniądze pochłonie również choćby budowa nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia.
Dlatego istotne wydaje się pytanie, czy część z nowo zdobytych funduszy zostanie przeznaczona na działania realizowane przez organizacje pozarządowe. Twierdząco odpowiada na nie Stefan Bobrowski z Centrum Komunikacji Społecznej, który w ramach działającego w CKS-ie Zespołu Inicjatyw Społecznych odpowiada za realizację założeń Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Póki co nieznane są jednak szczegóły.
– Część działań, które zaplanowaliśmy w ramach naszego wniosku, będzie realizowana przez organizacje pozarządowe. W tej chwili ciężko określić dokładną sumę, która będzie na nie przeznaczona – mówi Bobrowski. – Wynika to z zapisów samego wniosku, w którym nie zostali określeni realizatorzy poszczególnych usług czy zadań.
Kluczem będzie współpraca
Ważna jest również kwestia tego, w jakich dziedzinach jest szansa na realizowanie działań projektowych przez NGO. Bobrowski wskazuje, że mają one dotyczyć choćby tej sfery, za którą odpowiedzialny jest CKS, a więc przygotowania i wdrożenia modelu angażowania mieszkańców w proces podnoszenia atrakcyjności przestrzeni publicznej.
– Chcemy włączyć organizacje pozarządowe zarówno w proces tworzenia takiego modelu, jak również w proces jego testowania i wdrażania, w tym obsługę mikrograntów na realizację projektów – stwierdza. – Działania animacyjne zostaną połączone z działalnością edukacyjną i wsparciem eksperckim z zakresu projektowania, architektury, architektury krajobrazu czy urbanistyki – dodaje.
Nie jest wykluczone, że także inne instytucje miejskie, takie jak Biuro Pomocy i Projektów Społecznych (które odpowiada za realizację części projektu dotyczącą Lokalnych Systemów Wsparcia), włączą organizacje w swoje działania. Byłoby to tym bardziej logiczne, że często to organizacje i ich pracownicy są najbliżej z rodzinami potrzebującymi wsparcia. Ich wiedza wydaje się więc nie do przecenienia z punktu widzenia miasta.
– Ze względu na charakter działań, które są opisane we wniosku, kluczowa będzie partnerska współpraca pomiędzy miastem a organizacjami – podsumowuje Bobrowski. – Opracowanie modelowych rozwiązań będzie możliwe, jeżeli zaangażowane w ten proces będą wszystkie strony.
Pozostaje pogratulować urzędowi wygranego konkursu i – jednocześnie – trzymać urzędników za słowo.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
– Część działań, które zaplanowaliśmy w ramach wniosku, będzie realizowana przez organizacje pozarządowe – mówi Stefan Bobrowski z CKS-u.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23