Bawełnę uprawia się w ponad 60 krajach świata. To najważniejsza roślina w przemyśle włókienniczym, a rynek jej sprzedaży sięga już 38 miliardów dolarów. Mimo to, uprawiający ją rolnicy codziennie walczą o przetrwanie i godne życie. Kompletując garderobę na lato warto wybierać produkty ze znakiem Fairtrade, które mają wpływ na sytuację rolników w najbiedniejszych regionach świata.
Szacuje się, że w produkcji bawełny uczestniczy 100 milionów rolników. 90% z nich to drobni rolnicy w krajach rozwijających się, żyjący w skrajnym ubóstwie. Zmagają się ze zmianami klimatu, niskimi cenami skupu ziaren, nierówną konkurencją ze strony producentów w zamożniejszych krajach, takich jak USA czy Turcja. Mimo, że ich praca jest kluczowa w budowaniu przemysłu odzieżowego, pozostają na samym końcu łańcucha dostaw, codziennie walcząc o godne życie dla swoich rodzin.
Z potrzeby dbałości o rolników powstał system certyfikacji Fairtrade. Dzięki pracy lokalnych przedstawicieli organizacji, wprowadzaniu audytów i standardów, ponad 40 tysięcy pracowników rolnych w Azji czy Afryce, otrzymuje szansę na lepszą, zawodową rzeczywistość. – Dzięki Fairtrade spółdzielnie producentów działają sprawniej, produkcja rolna staje się bardziej wydajna, a kobiety zyskują równe prawa. Zrzeszeni w spółdzielniach, czyli działając w grupie, rolnicy są w stanie negocjować o wiele lepsze warunki z pośrednikami i dystrybutorami – tłumaczy Maria Huma, ekspertka ds. bawełny i tekstyliów Fundacji Fairtrade Polska – To, czy drobni rolnicy w Indiach, Senegalu czy w Ugandzie mają zapewnione bezpieczne źródło dochodu, nie są narażeni na kontakt z toksycznymi chemikaliami a ich dzieci mogą chodzić do szkoły, to nasza wspólna odpowiedzialność. Bo każdy z nas, zakładając koszulkę czy spodnie, korzysta z ciężkiej pracy drobnych rolników pracujących na polach bawełny – dodaje Huma.
Ubrania z bawełny Fairtrade coraz bardziej dostępne
Dla konsumentów w Europie, wyraźnym sygnałem, że produkt powstał w odpowiedzialny sposób jest znak Fairtrade umieszczony na metce lub opakowaniu. W Polsce produkty te są coraz bardziej dostępne i chętnie wybierane. W minionym roku odnotowano ich najwyższą sprzedaż.
W tym sezonie koszulki z bawełny Fairtrade można znaleźć m.in. w TK Maxx. Sieć, we współpracy z Disney, wprowadziła do sprzedaży koszulki damskie, dziecięce oraz unisex z nadrukiem Myszki Mickey lub Minnie. Koszulki zostały wyprodukowane z bawełny Fairtrade, uprawianej przy użyciu wody deszczowej, przez rolników z Rwenzori Farmers Marketing Co-operative Society w Ugandzie. Spółdzielnia powstała jako efekt działania stowarzyszenia rodziców walczących o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Obecnie zrzesza około 600 rolników i rolniczek. Wsparcie edukacji dzieci pozostaje głównym priorytetem spółdzielni do dziś. Część zysku ze sprzedaży koszulek TK Maxx i Disney w Polsce zostanie przekazany Akademii Przyszłości, edukacyjnemu projektowi Stowarzyszenia WIOSNA.
Więcej o sytuacji pracowników plantacji bawełny oraz produktach ze znakiem Fairtrade znajduje się na stronie www.fairtrade.org.pl
Źródło: Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska