Banki Żywności przekażą potrzebującym objęte embargiem owoce i warzywa
Federacja Polskich Banków Żywności oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych obecnych na spotkaniu z ministrem rolnictwa potwierdzili swoją gotowość do odbierania żywności. To szansa na zapobiegnięcie marnotrawstwu żywności na ogromną skalę, pomoc żywnościową dla najuboższych Polaków oraz wsparcie polskich rolników w sytuacji kryzysu.
Dziś, 21 sierpnia 2014, w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji Polskich Banków Żywności, PCK, Caritas Polska i PKPS z Ministrem Rolnictwa Markiem Sawickim oraz Prezesem Agencji Rynku Rolnego Radosławem Szatkowskim. Spotkanie dotyczyło przekazywania na cele społeczne produktów objętych embargiem rosyjskim (owoce i warzywa). Federacja Polskich Banków Żywności oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych obecnych na spotkaniu potwierdzili swoją gotowość do odbierania żywności. To szansa na zapobiegnięcie marnotrawstwu żywności na ogromną skalę, pomoc żywnościową dla najuboższych Polaków oraz wsparcie polskich rolników w sytuacji kryzysu.
Banki Żywności zrzeszone w Federacji są na dzień dzisiejszy gotowe przyjąć nawet 900 ton żywności świeżej tygodniowo i przekazać ją do organizacji, które zajmują się dożywianiem najuboższych i potrzebujących m.in. do: jadłodajni, noclegowni, domów samotnej matki, hospicjów, świetlic środowiskowych i innych.
Minister Rolnictwa zwrócił uwagę, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania dla producentów owoców i warzyw, które nie mogą być eksportowane na rynek rosyjski wskazuje przede wszystkim na przekazywanie owoców i warzyw na cele charytatywne.
– Takie przekazywanie będzie odbywało się po wyższych stawkach rekompensat i w całości za środki unijne – poinformował, apelując jednocześnie za pośrednictwem mediów do rolników, aby wysokojakościowe produkty zdejmowali z rynku właśnie w ten sposób.
Oprócz przekazywania owoców i warzyw na cele społeczne producenci rolni mogą wybrać także możliwość przekazania produktów na biomasę.
Minister oszacował, że do zdjęcia z rynku jest nawet 1 mln ton owoców i warzyw. Trzeba dołożyć starań aby udało się przekazać chociaż 10% z tej ilości czyli 100 tysięcy ton w skali roku. Minister Rolnictwa wyraził nadzieję i oczekuje, że na początku przyszłego tygodnia producenci i rolnicy będą na wielką skalę przekazywać owoce i warzywa na cele społeczne. Zaapelował także do Agencji Rynku Rolnego o to, by nie tworzyć skomplikowanych procedur ale wdrożyć sprawne obsługiwanie i przyjmowanie zgłoszeń od rolników, tak aby żywność jak najszybciej trafiła do potrzebujących.
Producenci rolni z uznanych grup producenckich, a także indywidualni rolnicy od 18 sierpnia mogą zgłaszać chęć przekazania owoców i warzyw na cele społeczne do Agencji Rynku Rolnego.
Koszty transportu do miejsca wskazanego przez organizacje pomocowe pokryją środki z unijnych rekompensat. Banki Żywności i organizacje społeczne będą przyjmować owoce i warzywa wyłącznie dobrej jakości.