Ale jak go znaleźć? Skąd wiedzieć, co ma na myśli autor pisząc o banku, że „jest dostępny”? Czy oznacza to po prostu, że nie ma tam schodów, czy może jest na miejscu osoba znająca język migowy? A może bankomat dostosowany jest do potrzeb osoby niewidomej?
Jednym z pierwszych banków, który stworzył w 2010 r. kompleksowy program „Obsługa Bez Barier” jest Bank Zachodni WBK. Celem programu jest zapewnienie komfortowego korzystania z usług Banku przez osoby z różnymi typami niepełnosprawności, we wszystkich kanałach obsługi – od sieci oddziałów po bankowość mobilną. Pozostałe banki ruszyły w jego ślady, zainspirowane dodatkowo wydanymi w 2014 r. rekomendacjami Związku Banków Polskich zawartymi w dokumencie „Dobre praktyki obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki”. Dzięki temu znacznej poprawie uległa jakość obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Podejmowane działania zmierzają do stopniowej likwidacji barier architektonicznych a usługi banków dostosowywane są do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Co ważne, rozwiązania te są coraz bardziej innowacyjne i coraz lepiej dopasowane do potrzeb poszczególnych grup.
Dobrym przykładem jest usługa Doradca online, za pośrednictwem której osoby niesłyszące mogą porozmawiać o produktach i usługach dostępnych w polskim języku migowym. Coraz bardziej powszechne stają się, przystosowane dla osób niewidomych i niedowidzących, specjalne „mówiące” bankomaty. Jednak wciąż brakuje jednego zunifikowanego standardu certyfikacji i oceny dostępności.
Rekordzistą wśród banków, które zamieściły najwięcej swoich oddziałów oraz bankomatów w wyszukiwarce jest Bank Zachodni WBK. Gratulujemy!
Zmiany w kierunku dostępności placówek banków idą w dobrą stronę, oby w ślad za tym poszło również upowszechnienie informacji o ich dostępności.
Źródło: Fundacja TUS