W dniach 10, 11, 12 lipca 2013 roku (późniejsze spotkania w późniejszych terminach) w warszawskich szpitalach dziecięcych odbywa się seria spotkań, w czasie których dzieci pod kierunkiem animatorów (pisarza i artysty-plastyka) tworzą książkę z bajkami. Powstałe teksty i ilustracje zostaną wydane, a stworzone w ten sposób książki będą rozdane na oddziałach. Tradycję tę podtrzymuje Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom.
Zdrowa (podwójna) porcja bajek
Jakże pięknym obyczajem jest wspólne pisanie bajek
Tradycję tę podtrzymuje Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, która w wakacje wdraża program „Zdrowa Porcja Bajek”. W ramach tego programu dzieci dla dzieci stworzą prawdziwą książkę z bajkami. Najważniejsze jednak w całym przedsięwzięciu jest to, że teksty i ilustracje będą powstawały w ramach warsztatów prowadzonych na oddziałach warszawskich szpitali dziecięcych. Zabawa słowem i kolorem ma nie tylko przynieść radość tworzenia, ale ma również odwrócić uwagę od choroby i dać bodziec do kreatywnej aktywności tych, którzy są tą chorobą dotknięci.
Od dawna wiadomo, że czytanie dzieciom bajek ma wartość terapeutyczną. Bajka uruchamia wyobraźnię, bajka pomaga w pozbywaniu się lęków, bajka wzmacnia pozytywnie, bajka pokazuje, że można pokonać zło, bajka dobrze się kończy i zawiera morał.
Jednak bajki można nie tylko czytać. Niedoceniana jest wielka rola, jaką może spełniać układanie bajek wspólne z dziećmi. W trakcie tego procesu istotną korzyścią dla dziecka jest pobudzenie jego wyobraźni, ale i świadomości. Dzieci mając możliwość pisania bajki, a więc uczestnicząc w akcie tworzenia, znajdują sposób na uzewnętrznienie siebie, na formę komunikowania się ze światem, w tym również z dorosłymi. Układając treść bajki, czy bajkowego opowiadania, uzewnętrzniają swoje lęki, swoje spostrzeżenia, marzenia. Sięgają do swojej podświadomości pod znakomitym pretekstem, a jednocześnie na potrzebę własną – autora tekstu.
Na pomysł akcji wspólnego pisania bajek z dziećmi wpadło dwóch ludzi – Marek Samselski - autor bajek, piosenek bajkowych, kalamburów i rebusów dla dzieci oraz Piotr Zworski - producent i lektor w stacji TVN24, dziennikarz redaktor w radiu Plus. Są oni autorami pomysłu i realizacji warsztatów dla dzieci, połączonych z układaniem bajek. Według ich idei – dzieci są autorami, a prowadzący zajęcia – animatorami i redaktorami tekstu. Wspólne działanie tego tandemu twórców zapoczątkowała płyta zrealizowana przez Piotra Zworskiego „Przystanek bajkowego autobusu”, na której teksty bajek i piosenek współautorstwa Marka Samselskiego interpretował Piotr Fronczewski z pomocą zespołu Iwan i Delfin. Inspiracją do napisania tekstów było tworzenie nowych płaszczyzn zabaw i mądrej rozrywki dla własnych dzieci oraz współpraca z młodzieżą w Kole Literackim Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. W późniejszych działaniach ta praca z dziećmi przerodziła się w model warsztatów, w trakcie których powstały nagrania płytowe, a wizyta „Z bajką dla chorego Tomka” w Centrum Zdrowia Dziecka postawiła przysłowiową kropkę nad i w terapeutycznym wykorzystaniu bajki. Przy tej okazji na apel rzecznika CZD o przysyłanie bajek rodzinnych, przyszło ponad 1200 tekstów z całej Polski. Pomysł nabrał rozpędu, bowiem warsztaty realizowano również na spotkaniach z dziećmi w szkołach, przedszkolach, podczas rejsu na Mazurach, w parku w Żelazowej Woli.
Całkiem poważnie o bajkach debatowano w dniu 24 września 2008 roku na sympozjum poświęconemu bajce terapeutycznej. Uczestniczyły w nim m. in.: prof. Maria Molicka, dr Teresa Brzeska-Smerek i dr Iwona Zachciał. Spotkanie to było elementarną częścią projektu, w ramach którego zrealizowano książkowe wydanie (przez olszyńską WBP) bajek autorstwa Marka i Sylwii Samselskich, połączone z inscenizacjami bajek w wykonaniu dzieci. Projekt ten był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Aktualna akcja Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom rozwija prowadzenia zajęć z podopiecznymi szpitali, połączonych ze wspólnym tworzeniem bajek i opowiadań bajkowych przebiega przy współfinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Efekty tego przedsięwzięcia stanowić będą dużą wartość zarówno dla tych, którzy bajki tworzą, jak i dla czytelnika. Obu stronom pokazują możliwości, jakie niesie wykorzystanie wyobraźni oraz jedną z dróg, jak osiągnąć sukces.
Źródło: Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom