Czy zastanawialiście się kiedyś co młodzi ludzie mogą zrobić dla społeczeństwa? Lub jesteś młodym człowiekiem, który chce stworzyć świat lepszym oraz bardziej zrozumiałym miejscem? Przedstawiamy wam zespół “Autentyczni”, którzy przeprowadzają projekt społeczny w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii”.
Kim są “Autentyczni”?
“Autentyczni” to grupa pięciu dziewczyn z trzecich klas krakowskich liceów, które postanowiły wziąć udział w olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii”. Każda z nich ma różne zainteresowania oraz zalety, które pomogły im stworzyć ten zgrany zespół. Milena, założycielka całego projektu, jest energiczna jak i sympatyczna, a jej uśmiech wprawia każdego w świetny nastrój. To ona czuwa nad działaniem całego projektu. Zuzanna Sonik, która uwielbia organizacje i planowanie działań, ale również potrafiąca wykorzystać swoją kreatywność i nieszablonowość. W zespole ważną rolę odgrywają jej stanowczość i odwaga, które pomagają podejmować trudne decyzje. Emilka, wulkan energii, który wnosi mnóstwo pozytywnych bodźców do pracy. Dziewczyna z wieloma zainteresowaniami, takimi jak szydełkowanie czy robienie biżuterii, wnosi do zespołu pokłady kreatywności i skrupulatności. Julka cechuje się dobrą organizacją i empatią. Umie spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw co ułatwia znajdowanie odpowiednich rozwiązań oraz silnie dąży do wyznaczonych celów. Zuzanna Krupa, zaradna dziewczyna, która kocha organizację. Świetnie odnajduję się w pracy w grupie, co wynika również z tego, że jest harcerką. Jej rzetelność i szczegółowość również urozmaicają zespół “Autentycznych”.
W jakim celu powstał projekt “Autentyczni”?
Projekt „Autentyczni” został stworzony z myślą o ludziach żyjących ze spektrum autyzmu (zespołem zaburzeń neurorozwojowych charakteryzujących się między innymi trudnością w komunikacji i relacjach społecznych). Członkinie zespołu chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się stereotypów oraz błędnych informacji, z którymi się spotykamy. Ich głównym celem jest edukowanie krakowskiej, jak i okolicznej, młodzieży w tym temacie.
A czym jest w ogóle autyzm?
Autyzm to ogólnorozwojowe zaburzenie, które z dnia na dzień dotyka coraz większą liczbę osób, a równocześnie pozostaje nieznane i niezrozumiałe dla znaczącej części społeczeństwa. Statystycznie w naszym kraju 1 na 100 mieszkańców żyje ze spektrum (nadal wiele z nich czeka na diagnozę lub profesjonalne wsparcie), a aż 95% Polaków nie umie wyjaśnić czym jest autyzm. Przyczynia się to do szerzenia mitów i stereotypów, brakiem zrozumienia oraz pochopnym odrzuceniem, co jeszcze bardziej może utrudniać, czasami niełatwe już, życie osób z zaburzeniami. Bardzo często są one wykluczane z grupy oraz prześladowane ze względu na swoją odmienność, a wyjaśnienie nieporozumień, potrafi być niełatwą sprawą, bo osoby ze spektrum autyzmu mogą mieć trudności z komunikacją i wyrażaniem emocji, a co za tym idzie i tworzeniem relacji.
W jaki sposób działają “Autentyczni”?
Zespół prowadzi prelekcje w klasach pierwszych, drugich i trzecich liceum. Odbiorcy będą mogli poszerzyć wiedzę, uformować własną opinię oraz zwiększyć swoją świadomość, a co za tym idzie pogłębić empatię. Spotkania zwiększą swobodę w komunikacji oraz ułatwią zrozumienie problemów obu stron. Oprócz tego mają konta w mediach społecznościowych, gdzie będą się pojawiać zdjęcia z tych spotkań i innych wydarzeń, takimi jak wywiady z osobami, które na co dzień pracują z dziećmi lub dorosłymi z autyzmem oraz posty dotyczące samego spektrum. Dziewczyny współpracują m.in. z fundacją Autyzm Up oraz Centrum Autyzmu w Krakowie. Miały nawet możliwość wziąć udział w audycji Radio Kraków.
Czego chcą dokonać?
Zespół “Autentyczni” chcą przekazać jak największej grupie osób podstawową wiedzę na temat autyzmu, umożliwić Im uformowanie opinii na temat spektrum, zwiększyć świadomość na ten temat, ułatwić komunikację z osobami ze spektrum autyzmu, pozbyć się stereotypów i uprzedzeń oraz umożliwić zrozumienie i poprawną reakcję na zachowania ludzi ze spektrum.
Źródło: Autentyczni