„Sielce architektów” to projekt społeczny realizowany przez aktywistów z Sielc we współpracy z Wydziałem Architektury PW. Studenci we współpracy z mieszkańcami zaprojektują przestrzeń publiczną dzielnicy, zaś mieszkańcy poznają zagadnienia z zakresu architektury i przestrzeni publicznej. Projekt zwieńczy wystawa prezentująca efekty współpracy oraz debata o przestrzeni publicznej i udziale mieszkańców w jej kształtowaniu.
Fakultet dla studentów, warsztaty dla mieszkańców
Sielce Architektów to kolejny projekt realizowany przez Partnerstwo dla Sielc – lokalnych organizacji, instytucji i osób działających na rzecz poprawy jakości życia w dzielnicy, tym razem w odsłonie urbanistyczno-planistycznej z udziałem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Pracownicy dydaktyczni pracowni Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zainspirowani aktywnością lokalną na Sielcach, stworzyli autorskie zajęcia dla studentów ostatniego roku studiów magisterskich pt. „SIELCE ARCHITEKTÓW - Aranżacja miejskich przestrzeni publicznych”. Prowadzący postanowili zmodyfikować dotychczasową formułę zajęć – zamiast projektu jednej, nie powiązanej z całością większego obszaru, przestrzeni publicznej, postanowili zaproponować stworzenie całej sieci takich przestrzeni, rozlokowanej na jednym, określonym obszarze. Sielce zostały wybrane ze względu na swoją bogatą historię, wiele wnoszącą do kreowania tożsamości Warszawy oraz sprecyzowany charakter urbanistyczny i architektoniczny. Stanowią idealny obszar do przeprowadzenia na nim zajęć projektowych w planowanej formule także ze względu na rosnącą aktywność mieszkańców. Jednym z celów projektu jest świadome i wspólne kształtowanie przestrzeni publicznych – zainicjowanie procesu, w którym kreatywność i wiedza studentów, dotycząca zagadnień architektonicznych i urbanistycznych, łączy się z wiedzą, jaką posiadają mieszkańcy regionu i lokalni aktywiście skupieni wokół. Udział mieszkańców ma na celu rozbudzanie w nich chęci działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia i budowania lokalnej rzeczywistości.
W trakcie konsultacji społecznych, jakie Pracownia Kompozycji Urbanistycznej zrealizowała z osobami animującymi życie społeczno-kulturalne na Sielcach oraz mieszkańcami narodziła się koncepcja równoległych warsztatów związanych z przestrzenią publiczną Sielc skierowanych do mieszkańców właśnie. Warsztaty mają na celu odwoływać się do przestrzeni w sposób indywidualny. Ich celem jest stworzenie pomostu pomiędzy działaniami studentów architektury, a mieszkańcami Sielc w ramach wspólnego projektu. Warsztaty „Moja przestrzeń publiczna” przedstawią temat przestrzeni publicznej Sielc z perspektywy jej mieszkańców. Zajęcia skierowane będą do dzieci, młodzieży oraz dorosłych Sielczan.
Wystawa i debata
Kulminacją projektu będzie wystawa prezentująca produkty tych działań oraz debata merytoryczna na temat planowania urbanistycznego w stolicy, dla której casusowym punktem wyjścia będą Sielce.
Wystawa będzie miała miejsce w hallu głównym budynku Agora w dniach 30 stycznia – 14 lutego 2012. Zaprezentowane na niej zostaną plansze z propozycjami rozwiązań architektonicznych dla Sielc autorstwa studentów architektury Politechniki Warszawskiej, rezultaty warsztatów dla mieszkańców dotyczących zagadnień związanych z przestrzenia publiczną oraz dokumentacja fotograficzna i video z przedsięwzięcia. Ekspozycję zainauguruje uroczysty wernisaż, w którym udział wezmą autorzy projektów, autorzy prac towarzyszących (dokumentacji video, instalacji w przestrzeni) oraz mieszkańcy i sympatycy Sielc, a także partnerzy zaangażowani w przedsięwzięcie. Dodatkowo odbędą się warsztaty dotyczące zagadnień architektonicznych dla najmłodszych. Wystawa ma stać się forum dla mieszkańców i platformą do szerszej dyskusji o potrzebach przestrzennych dzielnicy i miasta, a także zachęceniem obywateli do zaangażowania się w proces tworzenia i transformacji przestrzeni miejskich.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Sielce Architektów” będzie debata poświęcona przestrzeni publicznej w Warszawie. Ważnym akcentem debaty będzie moduł poświęcony możliwościom wpływania na kształtowanie przestrzeni publicznej przez samych mieszkańców. W dyskusji udział wezmą eksperci stykający się z materią stołecznej przestrzeni publicznej na co dzień, czy to w teorii czy praktyce, przedstawiciel władz miasta architekt, publicysta oraz przedstawiciel lokalnej organizacji pozarządowej.
- Organizatorzy: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Partnerstwo dla Sielc, Stowarzyszenie Zderzenia Twórcze
Źródło: Partnerstwo dla Sielc