Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Dziś Dzień Zabytków! Z tej okazji, oraz z racji zbliżającego się weekendu majowego, przygotowaliśmy dla Was zestawienie aplikacji pomocnych w podróży i zwiedzaniu nowo odkrytych miejsc. Zapraszamy!
Oprócz komercyjnych aplikacji przygotowanych przez rynkowych ekspertów przedstawimy również aplikacje, które stworzyły lokalne organizacje pozarządowe, a które to programy przydadzą się osobom lubiącym zwiedzać nasz piękny kraj.
Aplikacja Hipmunk to idealne narzędzie do planowania i rezerwacji, połączone z potężną wyszukiwarką lotów i hoteli. Oprócz standardowych funkcji wyszukujących odpowiednie lotnicze połączenia, Hipmunk poinformuje jeszcze o długości lotu, ilości przesiadek i innych czynnikach. Użytkownicy mogą skorzystać z ofert last minute konkretnych hoteli, przejrzeć recenzje danego miejsca pobytu z portalu TripAdvisor i innych źródeł. Aplikacja posiada także mapy, dzięki którym bez problemu znajdziecie sklepy, restauracje i miejsca rozrywki w najbliższym otoczeniu hotelu.
To aplikacja dla podróżnych, którzy szukają najlepszej ceny na loty krajowe i międzynarodowe. Aplikacja porównuje ceny milionów połączeń, od setek linii lotniczych, poczynając od tych najbardziej prestiżowych, na lotach czarterowych i tanich liniach lotniczych kończąc. Oczywiście konkretny lot można już zarezerwować wprost z aplikacji, dzięki linkom do biur podróży lub wprost do danej linii lotniczej. Wyniki w aplikacji można posegregować na: linie lotnicze, klasę pasażerską, cenę, czas startu/czas lądowania. Aplikacja ma także wbudowane wykresy ze stałymi aktualizacjami, dzięki którym można sprawdzić wahania cen w czasie.
Te narzędzie z kolei obiecuje obniżenie stresu i kłopotów z podróżowaniem konsolidując wszystkie Wasze cele wyprawy w łatwy i wygodny plan podróży. Plan można obejrzeć online, a nawet przesłać go swoim znajomym. Wystarczy, że podacie aplikacji swój adres email, a ta automatycznie przeszuka Waszą skrzynkę pocztową i znajdzie wiadomości dotyczące potwierdzeń rezerwacji i inne formularze. Korzystając ze znalezionych danych, narzędzie skonstruuje zorganizowany plan całej podróży – od godziny, o której musicie wejść na pokład samolotu, do czasu, w którym musicie się zarejestrować w hotelu. Darmowa wersja aplikacji posiada wbudowane reklamy.
Otwarte Zabytki (Android)
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także aplikacji przygotowanych przez organizacje non profit. Otwarte Zabytki, bo o nich mowa, to narzędzie przygotowane przez Centrum Cyfrowe Projekt Polska we współpracy z 7 ooo wolontariuszy. Aplikacja przedstawia listę najważniejszych zabytków w całej Polsce. Użytkownicy mogą dodać do niej zdjęcia, opisy tagi i wydarzenia historyczne, które miały tutaj miejsce. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość powiadomienia odpowiednich organów o stanie danego zabytku. Otwarte Zabytki są świetnym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym połączyć w pracy dydaktycznej elementy historii, historii sztuki, cyfrowej ochrony dziedzictwa, nowoczesnej digitalizacji z zagadnieniami związanymi z otwartością technologiczną i prawną.
To druga w naszym zestawieniu aplikacja przygotowana przez polską organizację non profit - Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski”. Szlak Piastowski Mobile to pierwsza kompleksowa aplikacja turystyczna dotycząca jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych szlaków turystycznych w Polsce. Aplikacja jest darmowa i zawiera najważniejsze informacje o atrakcjach turystycznych tytułowego Szlaku, bazie noclegowej, muzeach, a także wydarzeniach dziejących się w jego bliskiej okolicy. Oprócz tego dzięki aplikacji możemy poznać ciekawe miejsca nie znajdujące się stricte w obrębie Szlaku Piastowskiego, takie jak np. ciekawe muzea czy wszelkiego rodzaju szlaki turystyczne regionu. Każde z miejsc o którym można dowiedzieć się z narzędzia posiada także pełne dane teleadresowe, co pozwala bezpośrednio skontaktować się z danym obiektem lub odwiedzić jego witrynę w sieci.
smartSAD (Android & iOS & Windows Phone)
To kolejny projekt zrealizowany przez polską organizację non profit – Tarnowską Organizację Turystyczną. Projekt SmartSAD to nazwa aplikacji mobilnej obejmującej tarnowską część Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce - ponad 250 zabytkowych obiektów w całej Małopolsce. Wszystkie są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Szlak łączy malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Aplikacja wskaże wybrane miejsca noclegowe i gastronomiczne w Tarnowie posiada także możliwość wyboru jednej z kilkunastu tras po regionie, a także możliwość wytyczania trasy do miejsc przy użyciu geolokalizacji. W planowaniu pobytu w regionie tarnowskim pomoże również aktualny kalendarz imprez.
BringFido (iOS)
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji podróżnej dla posiadaczy czworonogów. Te narzędzie po prostu pokazuje hotele, parki, szlaki dostępne dla zwiedzających, którzy po prostu nie potrafią obejść się bez swoich kudłatych przyjaciół nawet w czasie długich podróży. Aplikacja pomoże Wam także zarezerwować hotel, napisać recenzję danego przybytku, lub wrzucić zdjęcie z wycieczki, a nawet dodać swoją, przyjazną zwierzakom, lokację.
GasBuddy (Android & iOS & Windows Phone)
Rezerwacje lotów, sprawdzanie najtańszych połączeń – to dobre dla tych, którzy wolą latanie. Dla kierowców, którzy nie potrafią poruszać się po świecie inaczej niż na czterech kółkach, polecamy aplikację GasBuddy. Nie jest to narzędzie służące stricte do podróży, ale bardzo przydatne w trasie. Aplikacja ta pomaga użytkownikom w znalezieniu… najtańszej stacji benzynowej. Podane w aplikacji ceny można aktualizować samodzielnie, a za poprawność wprowadzanych danych dostaje się punkty, które potem można wymienić nawet na darmową benzynę.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji pomagającej w zwiedzaniu nowoodkrytych miejsc. Tripomatic to, najprościej rzecz ujmując, przewodnik turystyczny po ciekawych miejscach i zabytkach. Narzędzie składa się z mapy i zaznaczonej na niej najważniejszych zabytków w danej lokacji. Zabytki są dokładnie opisane, istnieje możliwość dodanie nowych, do wyznaczonej przez siebie trasy, można też podzielić się swoją trasą z innymi użytkownikami. Niestety aplikacja obsługuje jedynie największe miasta na świecie, a miłośnicy zwiedzania pustkowi nie znajdą w niej dużego pożytku.
Jak widzicie, organizacje pozarządowe doskonale radzą sobie również na rynku aplikacji mobilnych, co więcej, w sferze tak specyficznej, jak podróże. Warto o tym pamiętać ruszając na wyprawę w niektóre miejsca Polski - te, które miały szczęście znaleźć się w cyfrowym świecie!
Źródło: Technologie.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.