W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i trudnymi warunkami pogodowymi przedstawiciele lubelskich instytucji, służb miejskich i organizacji zwracają się z apelem do Mieszkańców Lublina o zwrócenie uwagi na sytuację osób wymagających pomocy, szczególnie starszych, samotnych, niepełnosprawnych i bezdomnych, przebywających w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.
Informacje o pobycie osób w miejscach niedostosowanych do zamieszczania, w tym na klatkach schodowych, dworcach, ogródkach działkowych, w węzłach ciepłowniczych czy wymiennikowniach należy przekazywać służbom społecznym.
Osoby wymagające wsparcia, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb i występujących trudności, mogą otrzymać z
Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie pomoc w postaci opału, gorącego posiłku, zabezpieczenia potrzeb w zakresie odzieży i obuwia dostosowanych do pory roku, a także skierowania do schroniska dla osób bezdomnych lub ośrodka wsparcia. W stosunku do osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych zabezpieczane jest wsparcie w formie usług opiekuńczych, a w sytuacji gdy wymagają całodobowej opieki mogą zostać skierowane do domu pomocy społecznej.
W strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie funkcjonuje Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych, mieszczący się w Lublinie przy ul. Młyńskiej 18. Placówka funkcjonuje przez cały rok, od poniedziałku do piątku. W okresie od kwietnia do października z usług Ośrodka można korzystać w godz. 8.00 - 16.00, natomiast od 1 listopada do 31 marca w godz. 8.00-18.00.
Do placówki mogą zgłaszać się wszystkie osoby, które nie posiadają stałego miejsca pobytu. Oferta obejmuje szeroki zakres wsparcia, m. in. udzielanie pomocy ze środków społecznych, w formie pracy socjalnej, usług sanitarno – higienicznych, możliwości skorzystania z kuchni i przygotowania posiłków oraz zajęć świetlicowych.
Wobec osób bezdomnych, szczególnie narażonych na ujemne skutki niskich temperatur, działania podejmowane są także przez organizacje pozarządowe, które świadczą pomoc w formie schronienia w noclegowniach, schroniskach, ośrodkach wsparcia dla samotnych matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Wykaz placówek świadczących pomoc w formie schronienia udostępniony jest na terenie całego miasta w miejscach użyteczności publicznej, w tym urzędach, kościołach, placówkach służby zdrowia.
Wszystkie osoby bezdomne mogą także skorzystać z pomocy w formie trwałych produktów żywnościowych, wydawanych przez organizacje pozarządowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020. Szczegółowych informacji w powyższym zakresie udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
Przeprowadzona także zostanie akcja "Gorący Patrol". W ramach tej inicjatywy młodzież z Regionalnego Centrum Wolontariatu od listopada wznowi pomoc dla bezdomnych, polegającą na codziennym wydawaniu ciepłego posiłku oraz trwałych produktów żywnościowych osobom przebywającym na dworcach i w noclegowniach.
Stowarzyszenie „EMAUS” od grudnia w każdą niedzielę o godzinie 14.00 będzie wydawało na Placu po Farze gorące posiłki dla ok. 200 osób.